Warunki przyjęcia Chrztu

Warunki przyjęcia Chrztu
Chrzest święty jest jednym z najważniejszych sakramentów w obrządku katolickim. Aby dziecko mogło go przyjąć, jego rodzice muszą spełnić kilka podstawowych warunków.
/ 25.06.2009 08:56
Warunki przyjęcia Chrztu

Ceremonia Chrztu powinna odbyć się jak najszybciej, najlepiej w kilka tygodni po narodzinach dziecka. W przypadku zagrożenia życia malucha, Chrzest powinien mieć miejsce zaraz po narodzinach.

Kiedy, jak i gdzie można chrzcić

Warunkiem przeprowadzenia sakramentu jest zgoda obojga rodziców, zdarzają się jednak sytuacje, gdy wystarcza zgoda tylko jednego z nich lub prawnego opiekuna dziecka. Kolejny bardzo ważny element to wychowywanie dziecka w katolickiej wierze. Ksiądz może odmówić udzielenia sakramentu, jeśli nie będzie miał pewności, co do pobudek, jakimi kierują się rodzice chcący ochrzcić swoje dziecko. Skrajnym przypadkiem jest grożąca maluchowi śmierć.

Sakrament Chrztu najczęściej przyjmowany jest w niedzielę lub w Wigilię Paschalną. Zaleca się, by odbywał się w kościele, ewentualnie kaplicy, należącej do parafii rodziców dziecka. Choroba lub zagrożenie życia może spowodować przeniesienie ceremonii do szpitala bądź domu prywatnego.

Uroczystość z reguły odbywa się pod przewodnictwem osoby duchownej tzw. szafarza (np. ksiądz, biskup). W sytuacjach, gdy nie może być on obecny, obrządek może poprowadzić ktoś nie związany z Kościołem. Podstawowym warunkiem są właściwe intencje oraz polanie dziecku główki i wypowiedzenie przy tym odpowiedniej formułki.

Istnieją dwie drogi przeprowadzenia sakramentu. Jedna to polanie główki dziecka, a druga to zanurzenie. Częściej praktykowana jest pierwsza możliwość, mimo, że to druga lepiej oddaje symbolikę uroczystości. Woda używana przy obrządku powinna być naturalna i czysta. Jeśli Chrzest udzielany jest w czasie Świąt Wielkanocnych stosuje się wodę poświęconą w Wigilię Paschalną.

Redakcja poleca

REKLAMA