POLECAMY

Uroczystość komunijna

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej to przede wszystkim święto naszego dziecka. Bądźmy przy nim, wspierajmy i tak rozłóżmy sobie przygotowania, by nie musiało odczuwać naszych nerwów.
Uroczystość komunijna

Rodzice również denerwują się podczas Komunii, ale czy na pewno tym, czym trzeba? Zamiast myśleć o ilości i jakości prezentów, jakie dziecko otrzyma od krewnych, albo tym, czy sala w wybranej przez nas restauracji będzie wolna na przyjęcie rodzinne, zorganizujmy ten dzień pod kątem naszej pociechy, pamiętając o tym, jak wielkie to dla dziecka przeżycie duchowe.

Przygotowania dziecka i nasze

Dziecko przygotowuje się do Komunii przez cały rok. Uczy się modlitw i chodzi na spotkania, na które zapraszani są także rodzice. To wyjątkowa okazja do towarzyszenia mu w katechetycznych przygotowaniach i czuwania parę ławek dalej.

Wybierzmy z nim wspólnie odpowiedni strój – wcale nie musi być drogi. Na miesiąc przed Komunią wręczmy lub wyślijmy gościom zaproszenia, zdecydujmy się na prezent, który rozwinie nasze dziecko i nie przyćmi właściwej radości tego dnia. Z wyprzedzeniem przygotujmy przyjęcie rodzinne i atrakcje dla jego młodych uczestników.

Uwiecznienie chwili

Podczas uroczystości komunijnej w kościele będziemy zapewne chcieli zrobić serię zdjęć. Pamiętajmy, żeby nie rozpraszać tą czynnością osób zgromadzonych w świątyni ani nie fotografować w trzech najważniejszych momentach mszy – liturgii słowa, homilii wygłaszanej przez księdza oraz podczas przeistoczenia.

Nawet najlepsze aparaty ze względu na duże odległości w kościele i zasięg lampy błyskowej nie gwarantują ładnych portretów naszego dziecka. Ono samo może być w pewnym momencie zmęczone i rozkojarzone błyskiem flesza. Moment przyjmowania Komunii powinniśmy zatem powierzyć wynajętemu fotografowi, który zawczasu uzyska od proboszcza zgodę na zrobienie zdjęć z bliska.

Po wyjściu z kościoła, zanim zaproszeni goście się rozejdą, możemy uwiecznić ich na wspólnym zdjęciu. Zdjęcia dziecka w komunijnym stroju można też spokojnie wykonać podczas Białego Tygodnia, więc nie powinniśmy się stresować, że zabraknie odpowiedniej pamiątki z Pierwszej Komunii.

Przyjęcie

Przy dużej ilości gości można rozważyć wynajęcie lokalu. Jeśli jednak zdecydujemy się na urządzenie przyjęcia rodzinnego w domu, gdzie większość rzeczy będziemy musieli zrobić sami, poprośmy o dodatkową pomoc i z wyprzedzeniem przygotujmy potrawy, dekoracje stołu i niespodzianki dla dziecka. To jego dzień i dobrze będzie, jeśli nie odczuje chaosu organizacyjnego.

Najlepiej ułożyć menu tak, by móc zajmować się dzieckiem i gośćmi, bez potrzeby stałego pobytu w kuchni. Sprawdzony jadłospis to zupa, drugie danie i deser plus lekkie sałatki i przystawki. Warto pamiętać o dużej ilości napojów dla dzieci (soki, kompoty) oraz o tym, że na przyjęciu komunijnym nie podaje się żadnego alkoholu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)