POLECAMY

Tatuaż

Tatuaż jest specyficznym sposobem zdobienia ciała, rodzajem makijażu, który pozostaje ze swoim właścicielem prze długi czas, a znacznie częściej na zawsze.
Tatuaż

Historia tatuażu

Historia tatuażu jest długa i sięga ósmego tysiąclecia przed naszą erą – z tego okresu pochodzi najstarsze zmumifikowane ludzkie ciało pokryte tatuażem. Na przestrzeni wieków tatuaż pełnił różną rolę: służył piętnowaniu przestępców i oznaczaniu niewolników, wskazywał na przynależność do grupy społecznej – w zależności od kultury tatuowali się arystokraci lub przeciętni obywatele, dumnie prezentowali tatuaże lub je skrzętnie zakrywali. Zawsze jednak tatuaż był symbolem, znakiem rozpoznawczym, mówił coś o swoim właścicielu. Jeszcze nie tak dawno, bo kilkadziesiąt lat temu tatuaż był domeną subkultury więziennej, popularny był także wśród marynarzy i żołnierzy. Chętnie tatuowali się również liderzy zespołów muzycznych – idole subkultury młodzieżowej. Od kilku lat obserwuje się wzmożone zainteresowanie tatuowaniem ciała. Ten sposób ozdabiania się i określania siebie stosują w dużej mierze ludzie showbiznesu. Obecnie tatuaż to rodzaj makijażu czy biżuterii.

Polecamy: Makijaż

Przeciętny Kowalski i tatuaż

Również zwykli ludzie sięgają po ten sposób wyrażania siebie. Nie wszyscy jednak akceptują tatuowanie ciała. Niektórzy nadal patrzą nawet na dyskretny tatuaż jako na formę oszpecenia ciała i identyfikują osobę ozdobioną tatuażem ze środowiskiem więziennym lub przestępczym. Nie wszystkie tatuaże są czytelne dla otoczenia, niektóre mają mrocznych charakter i wzbudzają w innych lęk. Dobór tatuażu nie jest łatwy, szczególnie z uwagi na symbolikę – wybierając tatuaż musisz wiedzieć, co chcesz za jego pomocą powiedzieć innym.

Zobacz też: Sennik

Tatuaż – sztuka czy nie, w pracy musi zniknąć

Jeśli spojrzymy na prawdziwie artystyczne wzory i perfekcję wykonania niektórych tatuaży, z łatwością przyznamy im rangę sztuki. Mimo to, nawet jeśli masz wytatuowane prawdziwe arcydzieło, pracodawca może na ten fakt spojrzeć krytycznym okiem. W czasie pracy reprezentujesz pracodawcę i jego interesy, jeśli wizerunek firmy jest konserwatywny ty musisz się do niego dostosować. Tatuaż w widocznym miejscu szczególnie w życiu zawodowym może przynieść więcej złego niż dobrego – możesz narazić się na krytykę ze strony przełożonego, szykany ze strony współpracowników, zniechęcić do siebie klientów, a nawet stracić możliwość awansu.

Zatem, zanim zdecydujesz się na tatuaż dobrze przemyśl co ma przedstawiać – nawet róża, czy smok – najpopularniejsze wzory mają różną wymowę w zależności od detali i koloru. Miejsce tatuażu też ma znaczenie. Jednak przede wszystkim, chcąc wykonać tatuaż wybierz sprawdzony salon tatuażu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Musze Wam powiedziec ,ze mnie sie strasznie podobaja tatuaże i sama wlasnie tez teraz sie zastanawiam nad takim.Wiem juz ze moze troszke bolec,ze trzeba przez 5 dni smarować ochronie maścia Alnatan.Mysle ze jakoś przeżyje ;)