Świeca do Chrztu

Świeca do Chrztu

Jaką świecę powinniśmy wybrać dla dziecka, które przyjmuje sakrament Chrztu Świętego? W jakim celu przynosimy ją do kościoła i co ona symbolizuje?
/ 30.09.2016 13:27
Świeca do Chrztu

Świeca do Chrztu Świętego jest nie tylko zwykłym rekwizytem wymaganym przez księdza. Symbolizuje ona światło wiary oraz życie duchowe, które dziecko rozpoczyna wraz z przyjęciem pierwszego sakramentu.

Po zapaleniu przez chrzestnych świecy kapłan wypowiada słowa: „Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”. Oznacza to, że zarówno rodzice, jak i chrzestni, są odpowiedzialni za to, żeby dziecko żyło zgodnie z wiarą katolicką i przykazaniami.

Rodzaje świec

W sklepach oferujących asortyment do Chrztu możemy znaleźć różne rodzaje świec. Najczęściej spotykane są białe, które symbolizują czystość duchową dziecka. Z roku na rok producenci starają się jednak być coraz bardziej oryginalni i wprowadzają na rynek świece w kolorach pastelowych, z ciekawymi obrazami: kielicha, hostii lub krzyża. Niektóre ozdobione są również sztucznymi kwiatuszkami, znajdującymi się bezpośrednio na świecy lub na stroiku. Powszechne staje się ostatnio także wybieranie świec z wygrawerowanym imieniem dziecka.

Istotny jest również skład i wygląd świecy. Zwróćmy więc uwagę na to, aby składała się z wosku, parafiny i mieszanek, żeby knot był gruby, a ozdób nie było zbyt wiele. Bogato zdobiona świeca, ze zmienionym składem i niewielkim knotem może bowiem często gasnąć lub w ogóle się nie zapalić.

Ceny świec są różne (ok. 25–35 zł) i zależą od ich kształtu, wielkości oraz ilości zdobień.