POLECAMY

Savoir-vivre w samolocie

Wraz z taniejącymi usługami linii lotniczych coraz więcej ludzi zaczęło latać samolotami. Niestety wzrost popularności tego środka transportu niejednokrotnie nie idzie w parze z odpowiednim zachowaniem jego pasażerów. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami etykiety podczas lotu.
Savoir-vivre w samolocie
 1. Jako pierwsi na pokład wchodzą: osoby niepełnosprawne, rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.
 2. Podczas lotu należy bezwzględnie wykonywać polecenia personelu pokładowego.
 3. Nie należy traktować personelu jak opłaconą służbę.
 4. Nie uprzykrzaj podróży innym pasażerom – nie zagaduj nikogo na siłę.
 5. Zanim rozłożysz swoje siedzenie, zapytaj pasażera za sobą.
 6. Nie zaglądaj nikomu do laptopa, nawet gdyby jego właściciel oglądał świetny film.
 7. Nie wdawaj się w rozmowy w przejściu między fotelami.
 8. Staraj się trzymać rzeczy w swojej przestrzeni pokładowej – nie zarzucaj nimi pasażera siedzącego obok.
 9. Uważaj z alkoholem podczas lotu. Możesz mieć nie tylko problemy fizjologiczne, ale także uprzykrzać podróż innym podróżnym. Zapach rozkładającego się alkoholu dla nikogo nie jest przyjemny.
 10. Jeśli oglądasz film lub słuchasz muzyki z laptopa, używaj słuchawek.
 11. Nie spędzaj za dużo czasu w toalecie bez potrzeby i dbaj o czystość w tym miejscu.
 12. Nie klaszcz podczas lądowania – to nie jest manewr kaskaderski, ale rutynowa czynność podczas każdego lotu.
 13. Nie wnoś na pokład własnych napojów alkoholowych.
 14. Jeśli chcesz przewinąć dziecko, wyjdź do toalety.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/8 lat temu
[quote=~kludi90] Klaskanie to oznaka podziwu prawda ? Więc jeśli klaszczemy przy lądowaniu to tak jak byśmy nie ufali pilotom i nie dowierzali w szczęśliwe zakończenie lotu, dlatego jest to nietaktowne. [/quote] taa a jak jestem na meczu i klaszczę po strzeleniu gola to tylko dlatego że nie ufałem napastnikowi że zdobędzie bramkę.. i dlatego niechcąc być w stosunku do niego nietaktownym nie powinienem bić brawo w ogóle..:) co ma jedno do drugiego?? sam nie nigdy nie klaszczę w samolocie, ale jeśli inni to robią to dla mnie ok, rozumiem że jest to po prostu forma "gratulacji" dla pilota za udane lądowanie co łatwą sztuką nie jest (i czego nie można w żaden sposób porównywać do zatrzymania pociągu czy autobusu)
/8 lat temu
[quote=~Aleks] 2. Gdy pociag dotrze na miejsce nikt nie klaszcze, a to rowniez srodek lokomocji... [/quote] no wiesz - zatrzymanie pociągu/autobusu/taksówki a posadzenie na lotnisku samolotu to nieco inny poziom trudności:)
/8 lat temu
Nie jest prawda ze tylko polacy klaszcza. Poczytaj fora internetowe odsylam : http://www.airliners.net/aviation-forums/general_aviation/read.main/4596211/ Zawsze beda 2 szkoly: 1.klaszczac okazujemy ulge i dziekujemy za bezpieczne dotarcie do domu (to sie wywodzi z czasow gdy latanie nie bylo tak populanre ani bezpieczne jak obecnie) 2. Gdy pociag dotrze na miejsce nikt nie klaszcze, a to rowniez srodek lokomocji... Moza uznac klaskanie za "nieco zacofana forme podziekowania" stosowana w krajach mniej rozwinietych. Ogladalam kiedys program na Discovery gdzie pilot i zaloga wypowiadajac sie na temat klaskania potwierdzili- ze jest to mila forma powiedzenia dziekuje. (film by; jednak realizowany w latach XX). Milego.
POKAŻ KOMENTARZE (5)