POLECAMY

Rodzaje papeterii

Idąc do najbliższego sklepu papierniczego, można od razu przekonać się, że z pewnością papeteria nie wyszła wcale z mody, mimo że samo pisanie listów staje się powoli przeżytkiem.
Rodzaje papeterii

Papier listowny jest nadal powszechnie używany, nie ulega przecież wątpliwości, iż list, nawet jeśli drukowany, o wiele ładniej i bardziej estetycznie prezentuje się na papierze, niż w formie elektronicznej. Papeteria może być biała, z wzorkami lub bez, a nawet i kolorowa, wybór zależy od nas. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy rodzaj papeterii pasuje do każdego typu korespondencji, nie powinno się na przykład wysyłać listu oficjalnego do dyrektora na różowym i zapachowym papierze listownym. Mogłoby to jednak wywołać zaskoczenie, a nawet i oburzenie, a nikt chyba nie chciałby zostać zwolniony z pracy z powodu niefortunnego wyboru papieru listownego.

Papier listowny do korespondencji nieformalnej

Wysyłanie listów do przyjaciół, rodziny czy bliskich znajomych jest czynnością nieformalną, dlatego też możemy sobie tutaj pozwolić na znacznie większą swobodę, niż w przypadku listów oficjalnych, w których jednak obowiązuje pewne zasady.

Jeżeli lubicie kolorową lub zdobioną papeterię, to spokojnie możecie stosować ją pisząc listy do przyjaciół. Ten typ papieru listownego przeznaczony jest do mniej formalnych kontaktów pomiędzy ludźmi, którzy znajdują się w stosunkowo bliskiej relacji ze sobą. Kolorowa papeteria jest wyrazem miłości, przyjaźni lub po prostu poczucia humoru. W przypadku mężczyzn znacznie lepszym wyborem byłaby oczywiście papeteria w kolorach: białym, kremowym, ecru czy szarym.

Zobacz także: Jak napisać dobry list osobisty


Papier do notatek (bilety korespondencyjne)

  • rodzaj papieru do notatek, przeznaczonego do pisania krótkich listów z podziękowaniami czy zaproszeniami;
  • typy: białe, kolorowe z wzorami;
  • format: 4 ¼ x 6 ½ cala lub 3 ½ x 5cali;
  • jeżeli zależy nam na tym, by na bilecie korespondencyjnym widniało nasze imię i nazwisko, należy je zawsze zapisać w pełnej formie; na bilecie składanym imię i nazwisko umieszczamy na pierwszej stronie, na środku; w przypadku zwykłych biletów korespondencyjnych imię i nazwisko umieszcza się zwykle w górnej części, najlepiej po środku;
  • raczej nie używa się zwrotów grzecznościowych, jak na przykład Pan lub Pani, przed imionami wydrukowanymi na papierze do notatek;
  • są rodzajem nieoficjalnej korespondencji.

Składane bilety korespondencyjne

  • występują tylko i wyłącznie w tym mniejszym w formacie, w kolorze białym lub ecru;
  • przeznaczone są one raczej do korespondencji oficjalnej, typu: zaproszenia, notatki lub jako bilecik do prezentu;
  • nazwiska zapisuje się z przodu, zawsze w pełnej formie i poprzedzone odpowiednim zwrotem grzecznościowym.

Zobacz także: Rodzaje biletów wizytowych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)