Atlantic, zegarek, 789 zł

Punktualność

Czas goni jak szalony, szczególnie zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok. Wydaje się, że czas biegnie szybciej, podczas gdy nam przybywa obowiązków i zalegamy z terminami.
/ 15.01.2010 20:49
Atlantic, zegarek, 789 zł

Wiele osób wspomina własne dzieciństwo jako oazę spokoju - był czas na rozmowy, wspólny posiłek czy spacer. Dziś mamy wrażenie, że próbujemy prześcignąć samych siebie. Może dlatego tak nerwowo reagujemy, gdy spóźnia się autobus, gdy ktoś odwołuje spotkanie w ostatniej chwili, gdy zaproszeni goście przychodzą godzinę później. Czas jest obecnie bardzo cenny, a mimo to, wielu z nas go nie szanuje. Zebrania rozpoczynają się z opóźnieniem, ponieważ prowadzący czeka na schodzących się powoli uczestników, pod gabinetem lekarskim czy przed stanowiskiem pracy urzędnika ustawiają się kolejki oczekujących. Zamiast wyszukiwać sytuacje, w których punktualność jest naruszana, postaraj się zadbać o swój wizerunek jako osoby punktualnej.

Co zrobić, by być bardziej punktualnym?

Planuj swój dzień, a nawet tydzień. Nie musisz się kurczowo trzymać tych schematów, wystarczy, że będziesz wiedział, które sprawy są ważniejsze, które już załatwiłeś, a które jeszcze są przed tobą. W planie zapisuj czas, jaki twoim zdaniem jest potrzebny do wykonania kolejnych zadań.
Nie odkładaj nic na przysłowiowe „jutro”. Jeśli masz chwilę wolnego czasu spożytkuj go na wykonanie zadania z dnia następnego lub odpoczynek.
Podróże i przemieszczanie się zajmują również dużo czasu – sprawdzaj różne możliwości połączeń, godziny przyjazdów i odjazdów autobusów, tramwajów, dzięki temu unikniesz konieczności półgodzinnego stania na przystanku – czas ten można wykorzystać np. na zrobienie zakupów w pobliskim sklepie.
Pamiętaj, by jadąc na spotkanie towarzyskie lub służbowe mieć choćby dziesięciominutowy zapas czasu, lepiej przyjechać przed czasem niż spóźnić się.

Daj do zrozumienia, że oczekujesz punktualności

Jeśli jesteś organizatorem spotkania czy zebrania i widzisz, że nie wszyscy uczestnicy stawili się na czas, nie przedłużaj w nieskończoność oczekiwania na nich. W ten sposób trwonisz czas osób, które były punktualne. To spóźnialscy powinni ponieść karę za brak poszanowania dla czasu innych.