POLECAMY

Pierwsza Komunia – święty sakrament czy targowisko próżności

Od kilku lat wszyscy jesteśmy świadkami zjawiska, jakim jest komercjalizacja Komunii Świętej. Drogie prezenty, wystawne przyjęcia przesłoniły symboliczny wymiar tej niezwykłej uroczystości. Rodzice zaczynają popadać w przesadę. Coraz bardziej popularne staje się posyłanie dzieci na zabiegi chirurgii estetycznej czy do solarium, aby ośmiolatki lepiej prezentowały się na komunijnych fotografiach. W gorączce przygotowań, nikt nie myśli o duchowym wymiarze tego święta.
Pierwsza Komunia – święty sakrament czy targowisko próżności

Czym jest sakrament Eucharystii

Wedle definicji Katechizmu Kościoła Katolickiego sakrament to widzialny znak łaski Bożej ustanowiony przez Chrystusa. Eucharystię obchodzimy na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Ustanawiając ją, Jezus zapewnił wiernym stałą łączność z Bogiem i życie wieczne. Komunia Święta to jeden z siedmiu sakramentów, pełniących w życiu każdego katolika ogromną rolę.

Może do niej przystąpić osoba w dowolnym wieku, która została wcześniej ochrzczona. Mimo, że ten sakrament nie ma żadnych ograniczeń wiekowych przyjęło się, że po raz pierwszy przystępują do niej dzieci uczęszczające do drugiej klasy podstawowej, mające w dniu Komunii 8 lat. Razem z chrztem, zaliczany jest on do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, które oznaczają wejście w okres duchowej dojrzałości. Komunia Święta ma bogatą symbolikę, związaną przede wszystkim z ucztą i ofiarą.

Tak Komunia Święta jest pojmowana przez Kościół Katolicki. Rodzice ośmiolatków zdają się o tym zapominać. Zamiast troszczyć się o przekazanie duchowego przesłania tego święta dziecku, zajmują się organizowaniem przyjęcia i kupowaniem prezentów.

Jak wygląda współczesna Komunia

Komunia święta to okres żniw dla sprzedawców quadów, komputerów czy komórek. Jeszcze kilkanaście lat temu dziecku do szczęścia, wystarczył złoty łańcuszek lub aparat fotograficzny. Szczytem marzeń i powodem do dumy był rower. A dziś? Takie prezenty wywołałyby pewnie płacz i rozczarowanie malucha. Rodzina dosłownie prześciga się w kupowaniu jak najokazalszych i najdroższych podarunków, w myśl zasady: „zastaw się, a postaw się”.

Rodzice, aby jak najlepiej wypaść w oczach krewnych zaciągają kredyty, aby zorganizować huczne przyjęcie w ekskluzywnych restauracjach. Powoli normą staje się posyłanie dzieci na korekcję odstających uszu lub do solarium, aby dziecko lepiej prezentowały się na pamiątkowych zdjęciach. Jeśli tak zachowują się dorosłe osoby to, czego dopiero wymagać od ośmiolatka.

Jak wprowadzić dziecko w duchowy wymiar Komunii

Wiele osób poddaje pod wątpliwość czy tak małe dzieci są w stanie zrozumieć duchowe przesłanie tego sakramentu. Księża dwoją się i troją, aby na katechezie przekazać ośmiolatkom głębszy sens tego ważnego wydarzenia. Jednak i oni zdają się załamywać ręce, gdyż przez całą otoczkę Komunii ich wysiłek idzie na marne. Z tego właśnie względu powinni ich wspierać rodzice, ponieważ to oni przede wszystkim są autorytetem dla swoich pociech.

Trzeba wytłumaczyć dziecku, że przyjmowana przez nich komunia nie jest zwykłym opłatkiem, którym dzielą się z bliskimi podczas Wigilii. Rozmawiając z dzieckiem poświęć trochę czasu na przekazanie mu istoty Eucharystii, jednocześnie dobierając przy tym proste i zrozumiałe słowa.

Opowiadaj cierpliwie na jego pytanie i rozwiewaj jego wątpliwości. Przygotowania rozpoczynają się na rok wstecz przed końcową ceremonią – to wystarczająco dużo czasu, aby w odpowiedni sposób przygotować ośmiolatka do Komunii. Nie pozwól, aby, forma przerosła treść. Prezent nie jest niczym złym, jednak nadmiar podarunków wywoła odwrotny efekt. Ustal z rodziną, aby nie kupowała drogich prezentów, a raczej skromne i symboliczne podarunki, związane z uroczystością np.: Biblię w ozdobnej oprawie czy album komunijny.

Oczywiście ośmiolatek nie zrozumie w pełni istoty tego sakramentu (przecież do pełnego wtajemniczenia katolicy dochodzą po wielu latach) jednak odpowiednie przygotowanie sprawi, iż nie będzie rozpatrywał komunii tylko i wyłącznie w kategoriach materialnych.

Zobacz też: Kalkulator kosztów komunijnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)