POLECAMY

Parasol a dobre maniery

Jak prawidłowo powinno się korzystać z parasola?    
Parasol a dobre maniery

Należy pamiętać, że parasol zawsze rozkładamy w pozycji pionowej tuż po wyjściu z budynku, a nie jeszcze w środku. Jeśli pod jednym parasolem idzie dwoje ludzi, parasol w ręku trzyma wyższa osoba. Przy mniej więcej równym wzroście obowiązek ten należy oczywiście do mężczyzny.

Ze szczególną ostrożnością powinniśmy posługiwać się parasolem na ulicy. Mijając niższych przechodniów podnieśmy go wyżej, a mijając wyższych obniżmy go. Jeśli nasz parasol jest uszkodzony i wystają z niego metalowe druty, pozbądźmy się go. Takim parasolem możemy bowiem bardzo łatwo zrobić komuś krzywdę.

Wchodząc z mokrym parasolem do budynku np. sklepu, foyer teatru, banku, urzędu należy parasol najpierw wytrzepać, tak aby pozbyć się z niego kropli deszczu. Uważajmy tylko, aby nie zmoczyć w trakcie tej czynności innych przechodniów.

Jak nosić złożony parasol

Jeśli parasol jest złożony, nie powinno się go nosić chwytając w połowie. Do tego służy rączka, a przy parasolach z prostą rączką specjalna tasiemka przymocowana do parasola. Panowie zawieszają sobie parasol z zakrzywioną rączką na prawym ramieniu, przy zgiętym łokciu. Panie natomiast powinny nosić parasole na tasiemce, zawieszając je na ramieniu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Nie wiedziałam, że zasady savoir vivre dotyczą nawet korzystania z parasola :) Z drugiej strony w deszczowy dzień mam zawsze kłopot co zrobić z parasolem w autobusie... Nie ma gdzie go wytrzepać a cała woda leje się na podłogę, trochę mi wtedy głupio...