O czym można rozmawiać przy stole

O czym można rozmawiać przy stole

W pierwszym rzędzie należy określić kto będzie przy tym stole siedział. Jeśli jest to bliska rodzina lub grupa zżytych ze sobą przyjaciół to można rozmawiać na każdy temat, który nie jest jakimś w tej grupie „tabu”, a więc nie spowoduje nikomu przykrości czy nie doprowadzi do jakiegoś ostrego sporu.
/ 04.10.2016 13:51
O czym można rozmawiać przy stole

Jeśli jednak jest to spotkanie towarzyskie, które, jak przeciętne spotkanie towarzyskie skupia ludzi z różnych środowisk, których przynajmniej część zna się mało lub nie zna się w ogóle należy stosować się do wskazań etykiety.
W świetle etykiety spotkanie towarzyskie powinno spełniać podstawowe warunki, którym podporządkowana jest tematyka, charakter i sposób prowadzonych przy stole rozmów. Te warunki są następujące: spotkanie ma przebiegać w miłej atmosferze, ma zbliżać ludzi, a nie ich dzielić, nikt podczas jego trwania nie może być dotknięty, zraniony, obrażony, znudzony; spotkanie powinno zostać przez wszystkich ocenione jako udane i owocne ( „To nie był dla mnie stracony czas”).
Charakteryzując właściwie prowadzone przy stole rozmowy trzeba zacząć od wyliczenia tematów, których przy stole nie wolno poruszać.

Po pierwsze nie poruszamy tematów, ...

które mogłyby nas od siebie oddalić, spowodować konflikt, wywołać w kimkolwiek jakieś negatywne reakcje. Z tego powodu nie rozmawiamy o polityce, kwestiach światopoglądowych i religijnych.

Po drugie,

z tego względu, że jest to spotkanie towarzyskie, można powiedzieć rekreacyjne, nie poruszamy tematów zawodowych, nawet, gdy większość lub wszyscy obecni reprezentują ten sam zawód czy tę samą instytucję (ktoś może już mieć dość „pracy”). Nie rozmawiamy też z lekarzem o medycynie czy leczeniu, z prawnikiem o kwestiach prawnych, z księgowym o rachunkowości itp.

Polecamy: Trudne potrawy

Po trzecie,

nie rozmawiamy o kwestiach zdrowia, ani swojego ani cudzego, ani „w ogóle” ani „w szczególe”.

Po czwarte,

nie opowiadamy o sobie ani nie wypytujemy nikogo o jego sprawy osobiste.

Po piąte,

nie poruszamy tematów, które mogą kogoś nie zainteresować (nie rozmawiamy zatem np. o sporcie).

Po szóste,

nie podejmujemy tematów błahych, takich które podejmuje się tylko „aby zbyć” czy podtrzymać rozmowę.

Jakie tematy i problemy nam pozostają?

Wszystkie podręczniki savoir vivre są tu zgodne: podejmujemy problematykę szeroko rozumianej kultury: sztuka, literatura, muzyka, teatr, historia, filozofia itd.

Czytaj także: Zachowanie w kawiarni