Jak stworzyć miły nastrój przy świątecznym stole? fot. Fotolia

Miły nastrój przy świątecznym stole - jak go stworzyć

Miły nastrój przy świątecznym stole to pragnienie każdej z nas. Sprawdź, co zrobić, by się ono ziściło.
/ 21.05.2019 13:37
Jak stworzyć miły nastrój przy świątecznym stole? fot. Fotolia

Najważniejsza wskazówka: jeśli masz z kimś zadawniony konflikt, wybacz tej osobie jej przewinienia. Zamiast chować urazę, powiedz sobie: "Trudno, być może teściowa (albo np. siostra) po prostu nie potrafiła zachować się inaczej". To ty jesteś winna komuś przeprosiny? A więc nie zwlekaj z tym! Gdy wszyscy członkowie rodziny są do siebie życzliwie nastawieni, o miły nastrój przy świątecznym stole jest dużo łatwiej. Co jeszcze ma znaczenie?


Jak zadbać o miły nastrój przy świątecznym stole?


Gości przywitaj odprężona

Przed ich przyjściem koniecznie zarezerwuj sobie choć pół godziny na relaks i wyszykowanie się. Weź odświeżającą kąpiel, zrób staranny makijaż, ułóż włosy... Wypoczęta i zadbana będziesz tryskać energią i humorem!

  • Aby łatwiej wczuć się w rolę czarującej gospodyni, przygotowując przyjęcie, nie rób wszystkiego sama. Gotowanie wzięłaś na siebie? Posprzątaniem mieszkania powinien więc zająć się mąż, a nakrywanie do stołu zleć dzieciom. Pozwól się wykazać domownikom!


Dobrze rozsadź biesiadników

Podczas przyjęć zwykle rozsadza się pary, by małżonkowie nie zajmowali się sobą, lecz pozostałymi współbiesiadnikami.

  • Warto pamiętać o temperaturze stosunków pomiędzy zaproszonymi. Sadzając bowiem obok siebie osoby, które nie darzą się zbytnią sympatią, narażamy całe przyjęcie na sytuacje mało komfortowe. Lubiące się osoby bez trudu będą też znajdowały wspólne tematy do rozmowy.
  • Dopilnuj, by biesiadnicy nie siedzieli przy stole zanadto ściśnięci. Jeżeli na to się szykuje, zrób lepiej dostawkę z drugiego stołu.


Bądź miłym rozmówcą

Przede wszystkim nie skąp komplementów. Wiadomo, każdy je lubi! Dlatego, zamiast oceniać – doceniaj. W każdym staraj się znaleźć dobre cechy: poczucie humoru, ciekawe sądy, ładny uśmiech... Podkreślając te atuty w rozmowie, uszczęśliwisz swoich gości!

  • Unikaj tematów drażliwych. Nie ma co dyskutować np. o polityce, gdy goście zdecydowanie różnią się w poglądach na ten temat. Zbyt gorące emocje łatwo mogą zepsuć miły nastrój przy świątecznym stole.
  • Zwracaj uwagę, by nikomu nie sprawić przykrości nieświadomie. Np. nie męcz singli pytaniami w rodzaju: "Aniu, kiedy wreszcie znajdziesz sobie narzeczonego?". Unikaj też na dopytywania się o ewentualne powiększenie rodziny. To drażliwy temat dla par, które bez skutku starają się o dziecko.


Dzieciom włącz taryfę ulgową

Przymknij oko na dziecięce psoty i zbytnio malców nie musztruj. Niech święta kojarzą im się z uśmiechem i radością!

  • Smyk hałasuje, przeszkadza przy stole, wszędzie go pełno? Może czuć się znudzony towarzystwem dorosłych. Najłatwiej go okiełznasz proponując jakieś spokojne zajęcie, np. układanie puzzli.


Gafami się nie przejmuj

Ktoś zalał barszczykiem twój śnieżnobiały obrus czy stłukł niechcący pamiątkową filiżankę?

  • Choć nie zawsze jest to łatwe, postaraj się zachować spokój. Przecież drobna niezręczność może przytrafić się każdemu. Okrzyki w rodzaju: "Ojej, ratujcie te piękne haftowane serwetki" tylko dodatkowo zestresują sprawcę gafy, zaś miły nastrój przy świątecznym stole pryśnie jak bańka mydlana. Dlatego przykre zdarzenie potraktuj najlepiej z humorem. Po takim zachowaniu poznaje się ludzi z prawdziwą klasą!