POLECAMY

Krawat czy muszka

Od kilku dobrych lat stacje telewizyjny na całym świecie, w tym polskie, upowszechniają skutecznie nową modę dla mężczyzn – występowanie w klasycznym garniturze, ale bez krawata.
Krawat czy muszka

Moda modą a etykieta etykietą. Mówi ona zaś, że bez krawata można się pojawić tylko w koszuli z krótkim rękawem (nie nakładaj wtedy marynarki) i w koszulach nieklasycznych typu, np. polo (które zakładaj wyłącznie w nieoficjalnych sytuacjach). Jeżeli rezygnujesz z krawata to zakładaj muszkę (w sytuacjach bardzo swobodnych fular).

Jak kupić dobry krawat

Klasyczny krawat jest zrobiony z siedmiokrotnie złożonego jedwabiu. Obecnie jednak krawat wysokiej jakości jest najczęściej wyprodukowany z jednej warstwy jedwabiu i z bawełnianej wkładki. Kupując krawat należy sprawdzić jego jakość chwytając za węższy koniec i obserwując w jaki sposób wisi. Jeśli się będzie, nawet nieznacznie skręcał, nie należy go kupować. Trzeba też przeprowadzić „test paznokcia” pocierając nim krawat. Zabieg ten nie powinien pozostawić na nim żadnych śladów.

Jak dbać o krawat

Jeżeli chcesz, by dłużej Ci służył, powinieneś go nosić tylko jeden dzień (potem musi przynajmniej jeden dzień „odpoczywać”). Po zdjęciu krawata należy go natychmiast rozwiązać i przechowywać w taki sposób, by mógł luźno zwisać albo był zwinięty w rulonik.

Krawatów się nigdy nie pierze. Jeśli się zatem zabrudzi musisz się z nim pożegnać.

W wyjątkowych wypadkach (gdy krawat szczególnie lubisz lub był bardzo drogi) możesz próbować zlikwidować niewielkie zabrudzenia piorąc go chemicznie i tylko miejsca zabrudzone.

Oceń krawat

Czynnikami decydującymi o estetyce krawata i jego roli w wyglądzie mężczyzny są: surowiec, z którego został sporządzony; kształt krawata, jego faktura i kolorystyka oraz to, jak się komponuje przede wszystkim kolorystycznie, z pozostałymi elementami stroju.

Jaki krawat na jaką okazję

Krawaty bawełniane i skórzane używaj tylko do strojów weekendowych, a do pozostałych wyłącznie jedwabne. Klasyczny, tradycyjny krawat posiada w najszerszym miejscu miarę 8,5cm. Nie musisz dziś trzymać się tej miary co do milimetra. Nie używaj jednak, niezależnie od tego jaka jest moda, krawatów zbyt wąskich (nadają się tylko do strojów sportowych), ani zbyt szerokich (od pewnego momentu zaczynają być groteskowe). Najbardziej istotnymi czynnikami są jego kolorystyka i komponowanie się z pozostałymi elementami stroju.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wygląd krawata jest sposób zawiązania go. Krawat powinien być zawsze w taki sposób zawiązany, aby jego trójkąt był na poziomie paska do spodni.

Ktoś wyliczył, że podstawowych sposobów jego wiązania jest ponad sto. W praktyce jednak stosuje się nie więcej niż 7-10.

Węzeł dopasowuje się do koszuli (nie powinien wystawać poza końce kołnierzyka), do wzrostu i ogólnej budowy ciała (im większy mężczyzna tym większy węzeł). Zawiązując krawat bierze się też pod uwagę to, jak się układa (powinien pojawić się po środku rowek ujawniający jakość i „mięsistość” krawata) oraz oczywiście ostateczne wrażenie.

A co z muszkami

Nigdy nie noś muszek gotowych, „fabrycznie” zawiązanych jeśli nie jesteś nastolatkiem. Jeśli masz wystający brzuch zakładaj muszki tylko do garnituru z kamizelką. Krawat maskuje wypukłości brzucha (choć niektórzy twierdzą, że opierając się na nim uwypukla go). Nie przesadzaj w kolorystyce muszek. Niech Twoja muszka nigdy nie będzie krzykliwa (np. biała w czerwone groszki). 

Polecamy: Kolorystyka stroju

Pamiętaj też o tym, że jednak muszka jest dziś bardzo staromodna i w wielu środowiskach jej noszenie może być odbierane jako ekstrawagancja lub traktowane jako śmieszność.

Muszkę nosi się najczęściej do koszuli z łamanym kołnierzykiem. Trzeba pamiętać, aby była na nim, a nie pod nim (podobnie zresztą w wypadku innych typów kołnierzyków).

Czytaj także: Zachowanie w operze

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
więcej o tym http://modafon.pl/811-muszka-czy-krawat.html