POLECAMY

Korespondencja rodzinna on-line

Internet coraz częściej zastępuje nam telefon w kontaktach z rodziną i znajomymi. Jednak w pewnych sytuacjach nie zastąpi nam szczerej rozmowy oko w oko, czy tradycyjnej papierowej formy korespondencji. Sprawdź w jakich sytuacjach lepiej zrezygnować z komunikacji on-line.
Korespondencja rodzinna on-line

Pamiętajmy, że:

  • Za pomocą poczty elektronicznej można wyrazić zadowolenie lub ekscytację, pogratulować komuś, jednak gdy w grę wchodzą wyższe emocje tj., smutek czy krytyka, lepiej zrobić to osobiście;
     
  • Zdawajmy pytania drogą mailową, ale tylko wtedy, gdy oczekujemy prostej nieskomplikowanej odpowiedzi. Jeśli chcemy kogoś poinformować o jakimś wydarzeniu, zastanówmy się nad jego, rangą, np. informowanie o ślubie w ten sposób jest wielce niestosowne;
     
  • Korzystanie ze skrzynki firmowej w celach prywatnych zawsze jest pewnym ryzykiem (bardzo często są monitorowane), warto zastanowić się raz jeszcze przed wysłaniem prywatnej wiadomości.

Podziękowania i zaproszenia pocztą elektroniczną

Etykieta dopuszcza natomiast wysyłanie podziękowań i zaproszeń drogą elektroniczną. Przez szacunek dla odbiorcy warto jednak pamiętać, by nie dotyczyły one oficjalnych spotkań i uroczystości. Zaproszenie kogoś na ślub czy komunię za pośrednictwem e-malia jest niegrzeczne. Tego typu zaproszeń tj. na ważne uroczystości rodzinne, najlepiej dokonać w tradycyjny sposób. Poczta elektroniczna nie jest również najlepszym sposobem na zawiadomienie o śmierci bliskiej osoby, czy złożenie kondolencji.

Nie chce mi się z Tobą gadać

Posiadanie adresu e-mailowego pociąga za sobą ryzyko otrzymywania od rodziny czy znajomych z pracy wszelkiego rodzaju łańcuszków szczęścia. A te niestety bardzo szybko zapychają nasze skrzynki. W takiej sytuacji najlepiej postawić sprawę jasno, poprosić nadawcę by zaprzestał wysyłania do nas tego typu wiadomości.

Jeśli odbiorca listu poczuje się urażony naszą wypowiedzią i prześle nam niesympatycznego, czy wręcz obraźliwego maila, nie powinniśmy reagować agresją na agresję. Najlepszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się z odpowiedzią do następnego dnia i spokojne wyjaśnienie sytuacji.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)