POLECAMY

Kolor stroju do Chrztu

Za kilka miesięcy zostanę matką chrzestną. Tradycja nakazuje, żebym kupiła dziecku ubranko do Chrztu. Chciałabym, żeby było wyjątkowe, ale nie wiem, czy Kościół ustalił zasady dotyczące koloru ubranka dla dziecka przystępującego do tego sakramentu.
Kolor stroju do Chrztu

Wybór stroju na Chrzest dla dziecka nie jest prostą sprawą. Tym bardziej, gdy ubranko kupuje maluchowi w prezencie matka chrzestna i to na niej spoczywa odpowiedzialność za to, żeby dziecko ładnie się prezentowało.

Biały czy niebieski

Najlepiej, żeby strój do Chrztu był w kolorze białym lub ecru. Symbolizuje to bowiem czystość duchową i niewinność. Jeśli jednak chcemy, żeby maluch się wyróżniał, możemy wybrać ubranko w kolorze jasnobłękitnym (w przypadku chłopca) lub jasnoróżowym (w przypadku dziewczynki).

Tradycja dopuszcza również inne kolory w odcieniach pastelowych. Jeśli ktoś nie jest mocno przywiązany do tradycji, może ubrać swoją pociechę, również w ciemniejsze i żywsze kolory. Kościół nie wydał bowiem żadnych przepisów dotyczących koloru ubranka do chrztu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/7 miesięcy temu
Ależ zdecydowanie matka chrzestna daje dziecku BIAŁĄ szatkę. Ostatnio przyjęło się, że to tylko biała ozdobna chusteczka. Sam strój dziecka może nie jest narzucony (nie wiem), ale od wieków katechumeni nosili białe szaty. Stąd nawet jest biały tydzień po Wielkiej Nocy. Teraz biały tydzień bywa kojarzony z dziećmi pierwszokomunijnymi, ale w tradycji Kościoła było inaczej. Osoby dorosłe przygotowywały się do przyjęcia Sakramentu Chrztu przez rok. Były chrzczone w Wielką Sobotę. Do tego czasu nie mogli uczestniczyć w Mszy Świętej. Od Wielkiej Soboty przez tydzień uczestniczyły w niej w białych szatach. Stąd niedziela po Wielkanocy nazywa na jest Białą Niedzielą, czyli "Niedzielą po zdjęciu białych szat". Wzorując się na tradycji wysnuwam wniosek, że właściwym kolorem dziecka podczas przyjmowania Chrztu .Świętego jest BIAŁY. W tradycji polskiej dziewczynki miały niebieskie dodatki z racji niebieskiej sukni Matki Bożej, a chłopcy różowe w nawiązaniu do czerwonego płaszcza Pana Jezusa. Z Zachodu w XX wieku przyszła moda na kolory odwrotne. Podsumowując: kolory mogą być jakie kto wybierze, ale wiodąca jest BIEL.
/7 lat temu
[quote=~eradycator] kolory uświęcone tradycją to niebieski dla dziewczynek i [b]różowy dla chłopaków [/b] . A to że niektórym lemingom kolory " kojażą" się z różnymi fobiami i wymyślają co innego to ich problem [/quote]Akurat dla chłopków jest to kolor CZERWONY, a nie różowy ^^
/8 lat temu
kolory uświęcone tradycją to niebieski dla dziewczynek i różowy dla chłopaków . A to że niektórym lemingom kolory " kojażą" się z różnymi fobiami i wymyślają co innego to ich problem