POLECAMY

Kantowska punktualność

Istnieje następująca anegdota dotycząca niemieckiej punktualności – podobno mieszkańcy Królewca mogli ustawiać zegarki zgodnie z rytmem spacerów Immanuela Kanta.
Kantowska punktualność

Pruska punktualność i niemiecki porządek – to nie tylko relikt przeszłości, to cechy niemieckiej ludności wyssane z mlekiem matki i praktykowane przez stulecia. Czas jest dla Niemców bardzo ważny. Jeśli zamierzasz się spóźnić choć kilka minut – zadzwoń i uprzedź o tym, po czym przeproś za spóźnienie, gdy tylko dotrzesz na spotkanie. Nie nadużywaj też gościnności, nie przeciągaj spotkania ponad umówiona miarę.

Powitanie i wzajemne relacje płci

Niemcy nie są zbyt skłonni do przechodzenia na „ty” i szybkiego zacieśniania znajomości. Pamiętaj, by w oficjalnych kontaktach stosować zwroty Frau (Pani) i Herr (Pan), jak również nie zapominaj o tytułach rozmówcy. Jeśli nie będziesz ich używał – niemiecki rozmówca uzna to za nietakt. Niemieckie kobiety są silne i przekonane o własnej wartości, nie oczekują specjalnych względów ze strony mężczyzn. Kontakty między płcią piękną a mężczyznami zdążają w Niemczech w kierunku zacierania różnic między płciami.

Polecamy: Faux pas i gafa

Jak się bawić i o czym rozmawiać

Niemcy lubią spędzać czas w kinie, teatrze i odwiedzając wernisaże, jak również bawiąc się na dyskotekach, festynach i paradach. Niekiedy ich ekspresyjność może zaskakiwać. Jednak nie daj się zwieźć ich otwartości. W kontaktach służbowych raczej zachowuj dystans i nie podejmuj tematów osobistych. Nie próbuj też się zwierzać z problemów osobistych – może to być źle odebrane. Ofiarowywanie prezentów Niemcy również traktują jako swoistą zabawę. Obdarowują się prezentami frywolnymi i kiczowatymi. Jednak Ty nie powinieneś ofiarowywać takich prezentów do czas, aż będziesz miała pewność, że znajomość jest zażyła, a nie tylko powierzchowna, czy oficjalna. 

Czytaj także: Uprzejmość wymiarem kultury

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)