POLECAMY

Kanada to nie USA

Udając się z wizytą do Kanady, pamiętaj by zbytnio nie chwalić Stanów Zjednoczonych, ani też by nie porównywać ze sobą obu sąsiadów, nawet jeśli Kanada ma wypaść w tym porównaniu lepiej.
Kanada to nie USA

W zależności od miejsca, do którego się udajesz – przygotuj sobie zwroty angielskie lub francuskie. Te drugie przydadzą Ci się w prowincji Quebec i regionach frankofońskich.

Czego się wystrzegać

Będąc w Kanadzie raczej zapomnij o amerykańskim, pokazowym optymizmie – pod tym względem Kanadyjczykom bliżej do Brytyjczyków niż potężnego sąsiada. Staraj się również panować nad głosem, szczególnie jego siłą, byś nie został uznany za niekulturalnego krzykacza. Wybierając prezenty dla Kanadyjczyków zdecydowanie zrezygnuj z przedmiotów kojarzących się ze Stanami Zjednoczonymi. Nie próbuj też pytać Kanadyjek o ich stan cywilny – takie zachowanie z pewnością spotka się z krytyką.

Życie towarzyskie

Choć tempo życia Kanadyjczyków może wydawać się powolne – bardzo cenią oni sobie punktualność. W życiu towarzyskim, w zależności od tego, czy odwiedzasz brytyjską czy francuską część Kanady, zauważysz podobieństwo zachowania Kanadyjczyków do Brytyjczyków lub Francuzów. Przygotuj się również na raczej chłodne i powściągliwe kontakty towarzyskie. W czasie rozmów towarzyskich dopuszcza się gestykulowanie, ale nadmierne emocjonowanie się i podnoszenie głosu – będzie źle widziane. Natomiast sympatię zyskasz, gdy dostrzeżesz w zachowaniu kanadyjskich towarzyszy cechy francuskie lub docenisz angielskie poczucie humoru. Młode Kanadyjki to kobiety wyemancypowane, które nie czekają na szczególne gesty ze strony mężczyzn. Nie zaszkodzi natomiast oczarować starszą damę dżentelmeńskim zachowaniem – z pewnością wzbudzi to jej sympatię.

Polecamy: Całuję rączkę

Prezenty

Skoro z listy prezentów dla Kanadyjczyków należy wykreślić to wszystko, co kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi, to czym obdarować Kanadyjczyka? Może czymś, co łączy się z naszą kulturą.

Czytaj także: Kolorystyka stroju

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
w Quebecu dobrze jest zachować kilka zasad: 1. Na kolację przychodzimy najpóźniej o 18 (sic!) aperitif trwa przynajmniej godzinę, jedzą też dość wcześnie jak na europejskie przyzwyczajenia - około 19 2. Prezenty pożądane to zawsze polska wódka 3. Raczej staramy się nie krytykować Celine Dion - wszelka uwaga negatywna na jej temat spotka się ze złowrogim wzrokiem najgorszego oburzenia i wstrętu 4. Kuchnia serwowana przez panie domu jest w większości potworna, o ile nie powiedzieć makabryczna, ale ponieważ alkohol płynie strumieniami, atmosfera podczas spotkania jest wręcz "rosyjska" 5. Generalnie wspaniały naród!
/8 lat temu
Tak Kanadyjczykom bliżej do zachowań Brytyjczyków niż Amerykanów. Wszakże przez wiele lat była pod władaniem brytyjskim :)