Czy dodatki do włosów pasują do każdej fryzury? Jakie najlepiej prezentują się z ozdobną sukienką, a jakie z albą? Które są najmodniejsze w tym roku?

Jaka powinna być biżuteria komunijna?

Biżuteria komunijna to ważny dodatek dopełniający całość stroju dziecka przystępującego do pierwszej komunii. Jeśli nie wiesz jak należy wybrać biżuterie komunijną zachęcam do lektury mojej porady.
/ 04.10.2016 13:59
Czy dodatki do włosów pasują do każdej fryzury? Jakie najlepiej prezentują się z ozdobną sukienką, a jakie z albą? Które są najmodniejsze w tym roku?

Co się składa na biżuterię komunijną

Biżuteria komunijna to nie tylko łańcuszki i medaliki. Cześć biżuterii komunijnej to oczywiście dodatki do stroju, a część to prezenty, które Twoje dziecko może otrzymać w dniu pierwsze komunii. Elementem komunijnej biżuterii jest również różaniec.

Jaka powinna być komunijna biżuteria

Pamiętaj, że przystąpienie do pierwszej komunii powinno być w dużej mierze przeżyciem duchowym i splendor biżuterii nie powinien przyćmić tego wymiaru. Przede wszystkim zwróć uwagę na łańcuszek i medalik, które już jakiś czas przed uroczystym dniem zostały poświęcone. Łańcuszki powinny być raczej delikatne i niezbyt długie. Medaliki też nie mogą być duże – mają je nosić dzieci, które przecież mają drobniejszą budowę niż dorośli.

Medaliki komunijne najczęściej przedstawiają Matkę Boską Niepokalaną lub Matkę Boska Karmiącą – wersja dla dziewczynek, albo są przedstawieniami wizerunków Chrystusa – wersja dla chłopców. Można też wybrać medaliki papieskie, które na rewersie mają podobiznę Maryi lub Jezusa, a na awersie mają podobiznę Jana Pawła II. Pamiętaj jednak o złotej zasadzie wyboru biżuterii komunijnej – musi być skromna i delikatna, powinna być dla dziecka sposobem manifestowania swojego zjednoczenia z Jezusem.

Polecamy: Poświęcenie książeczki, medalika i różańca

Oprócz łańcuszka i medalika może się okazać, że staniesz przed wyborem odpowiednich kolczyków dla córki, albo pierścionka. Kolczyki, które założy córka w dniu pierwszej komunii powinny być dyskretne i małe, zdecydowanie nie mogą być wiszące. Podobnie pierścionek – powinien być jak najmniej rzucający się w oczy, jeśli nie ma on dla córki dużego znaczenia – lepiej z niego zrezygnować.

Jeśli jednak pierścionek jest pamiątką po babci, albo prezentem z okazji chrzcin córki – może ona go założyć. W kwestii kruszcu z jakiego powinna być biżuteria komunijna polecam by w dniu pierwszej komunii założyć złoty łańcuszek.

Warto mieć jednak w zanadrzu srebrny lub nawet posrebrzany łańcuszek i medalik, które dziecko będzie nosiło na co dzień.

Jaką biżuterię dać w prezencie

Jeśli chcesz obdarować dziecko komunijne biżuterią wybierz jeden z kilku wariantów:
1. złoty komplet biżuterii dla dziewczynki – jeśli będzie skromny, będzie świetnym dodatkiem do stroju dla młodej damy na niektóre okazje, jednak na co dzień raczej będzie to prezent mało praktyczny.
2. srebrny łańcuszek i medalik – to świetna propozycja do codziennego noszenia, nawet przez dzieci.

Różaniec

Różaniec to również rodzaj biżuterii komunijnej. Powinien być kupiony przed wielkim dniem i poświęcony. Różaniec można wybrać w dowolnej formie z drewnianymi, szklanymi, plastikowymi koralikami, z koralikami o zapachu róży. Paciorki różańca mogą mieć również różne kształty.

Jednak najbardziej uniwersalny będzie różaniec o szklanych lub drewnianych paciorkach. Równie ważne jest pudełeczko na różaniec – powinno być skromne i przypominające swym wygładem o przyjęciu pierwszej komunii świętej.

Czytaj także:  Nie tylko w kościele