POLECAMY

Jak zachować się w windzie

Czy w windzie powinienem ustępować kobietom pierwszeństwa? Czy powinienem mówić „dzień dobry” i „do widzenia” tym, z którymi wspólnie korzystam z windy?
Jak zachować się w windzie

Wchodząc do windy kobiety korzystają z prawa pierwszeństwa w stosunku do mężczyzn. Natomiast przy wysiadaniu mężczyzna powinien kierować się zdrowym rozsądkiem i najpierw ocenić, czy jego kurtuazja nie zrobi zamętu w windzie. Jeśli mężczyzna stoi na brzegu windy, nie ma sensu czekać w przejściu, aby kobieta stojąca na tyle windy pierwsza ją opuściła. W takiej sytuacji mężczyzna lepiej zrobi jeśli wysiądzie pierwszy i zwolni miejsce w windzie.

Wchodząc do windy zawsze powinniśmy powiedzieć "dzień dobry", a opuszczając ją "do widzenia". W praktyce jednak bywa różnie, często spotyka się, że ludzie dziękują wysiadając z windy, co w moim odczuciu jest nie na miejscu. Za co niby mamy dziękować, za zatrzymanie się łaskawe naszym piętrze, za podróż, za rozmowę (jeśli taka miała miejsce)? Nie ma sensownego uzasadnienia mówienia „dziękuję” przy wysiadaniu z windy, dlatego namawiam do tradycyjnego „do widzenia”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/tydzień temu
Winda jest publicznym środkiem transportu i nie ma obowiązku mówienia dzień dobry ani do widzenia.
/8 lat temu
A dla mnie ta cała dyskusja o windzie jest dziwna. Jezeli jest to winda w budynku gdzie pracuję lub gdzie mieszkam obowiazują chyba zwykłe formy grzecznościowe. Natomiast jezeli jest to winda w budynku uzyteczności publicznej to obowiązują takie same zasady jak w autobusie czy tramwaju. Ustepuje miejsca osobom starszym i płci pięknej ale juz nie witam sie wsiadając i nie zegnam wysiadając.
/8 lat temu
Mój tata - człowiek starej daty zawsze przy wychodzeniu z windy mówił do współpasażerów "dziękuję". Nie był człowiekiem zacofanym. Widocznie dawniej obowiązywał taki zwrot grzecznościowy, a dzisiejsza nowomowa już takiego zwrotu nie uznaje...
POKAŻ KOMENTARZE (3)