POLECAMY

Jak zachować się na szlaku wodnym

Kiedy wsiadasz do kajaka to tak, jakbyś wsiadał do samochodu. Jego wygląd świadczy o właścicielach lub chociażby użytkownikach. Poza tym w kajaku czy poza nim należy przestrzegać dobrych manier.
Jak zachować się na szlaku wodnym

Nie wszyscy kajakarze mają własne kajaki, choć Ci zapaleni dążą do ich posiadania. Jeśli jednak nie masz własnego sprzętu możesz go wypożyczyć. Tak czy inaczej wsiadając do kajaka dołączasz do grona innych kajakarzy, dlatego poznaj kilka prostych zasad wodnego savoir – vivre.

Jak się zachować w czasie spływu

Przede wszystkim należy wtopić się w tłum. Zatem zajmij wygodną, ale i właściwą postawę. Nie garb się – czy na kajaku, czy w innym miejscu plecy wygięte w pałąk nie są ładnym widokiem. Dogodna pozycję pomogą Ci przyjąć nogi zgięte w kolanach. Nie polecam też kładzenia się w kajaku i przyjmowania innych dziwnych pozycji, które są ani wygodne ani estetyczne. Kiedy rozpoczynasz wodną przygodę odbijaj od brzegu pod prąd. W ten sam sposób kończ spływ – podpływaj do brzegu nie z prądem, ale pod prąd.

Nie jesteś sam

Płynąc kajakiem masz stosunkowo niewielką prędkość i wyporność w porównaniu z innymi jednostkami pływającymi, dlatego też łatwiej niż inni użytkownicy szlaków wodnych możesz wykonać szybki manewr. Płynąc musisz przede wszystkim uważać, by nie przeszkadzać innym osobom korzystającym z wodnego odpoczynku.

Wypatruj zarzuconych wędek, dzieci bawiących się w wodzie. Na kajaku, podobnie jak na szlaku górskim obowiązuje dyskrecja i raczej cisza niż hałas.

Kajak to Twoja wizytówka

W czasie spływów kajak często ulega zabrudzeniom. Osiadają na nim liście, fragmenty gałęzi, pajęczyny, źdźbła trawy. Podobne rzeczy trafiają też do wnętrza kajaka. Ponadto częste wsiadanie i wysiadanie z kajaka powoduje, że jego wnętrze jest mokre i zabrudzone. 

Polecamy: Topless i etykieta

Po zakończonym spływie kajak należy umyć tak wewnątrz jak i na zewnątrz.

Pozdrowienia

Kajakarze podobnie jak piesi turyści pozdrawiają się słowami „Dzień dobry” lub „Cześć”, sporadycznie może się zdarzyć, że zamiast słów zobaczysz na powitanie podniesione wiosło. Nie powinno Cię zdziwić takie zachowanie.

Czytaj także: Tatuaż

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Uprawianie jakichkolwiek sportów wodnych powinno być przede wszystkim bezpieczne, dlatego do dobrego tonu nie należy picie alkoholu w kajaku i nadmiernie brawurowe zachowania...