POLECAMY

Jak zachować się na egzaminie

Nadszedł czas sesji, przed studentami egzaminy, zaliczenia, konsultacje. Jak ubrać się na egzamin, jak zachować się w trakcie rozmowy telefonicznej z profesorem, co zrobić z komórką na zaliczeniu.  
Jak zachować się na egzaminie

Opanowanie zasad studenckiego savoir-vivre’u pomoże Ci zrobić lepsze wrażenie na wykładowcach, a czasami zdobyć nawet lepszą ocenę z egzaminu. Ludzie nauki bowiem szczególnie cenią sobie wysoką kulturę i od razu wyłapują najmniejsze uchybienia etykiety.

Jak ubrać się na egzamin

Od wielu lat obserwujemy coraz większą swobodę w strojach egzaminacyjnych na polskich uczelniach, co wcale niekoniecznie spotyka się z aprobatą wykładowców. Krótkie spódniczki, kolorowe marynarki, a w wielu przypadkach nawet dżinsy to egzaminacyjna panorama wielu uczelnianych korytarzy. A etykieta w tym względzie jasno określa, że na egzamin, nie ważne czy ustny czy pisemny, zawsze powinno zakładać się strój galowy. Dziewczyny powinny włożyć białą bluzkę, a do niej czarną, granatową lub grafitową spódnicę lub spodnie. Do tego najlepiej założyć marynarkę. Warto łączyć różne odcienie kolorów, aby strój nabrał charakteru i nie wyglądał jak uniform. Ponadto panie powinny ograniczyć w tym dniu ilość biżuterii, zrezygnować z krzykliwego makijażu oraz ze zbyt finezyjnych fryzur. Muszą pamiętać, że egzamin to nie konkurs piękności, tylko sprawdzian ich wiedzy. Panów obowiązuje natomiast klasyczny garnitur, koszula i krawat. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy powinny unikać w tym dniu kolorów zbyt krzykliwych i przykuwających uwagę.

Rozmowy telefoniczne i maile

Często w trakcie sesji mamy potrzebę skontaktowania się z wykładowcą. Możemy uczynić to w trojaki sposób: osobiście, telefonicznie lub mailowo. Przy każdej z tych form kontaktu powinniśmy zachować takt i szanować prywatność naszego wykładowcy. Jeśli wybierasz się do niego osobiście pamiętaj, aby robić to w godzinach wyznaczonych konsultacji. Jeśli konsultacje się już skończyły i siłą rzeczy musisz iść do niego w trakcie zajęć lub egzaminu, pamiętaj, aby poczekać do przerwy. Nietaktem jest przerywanie wykładowcy zajęć lub wyciąganie go z egzaminu.

Jeśli natomiast zamierzasz skontaktować się z nim telefonicznie, zwróć uwagę na to, czy podany numer jest telefonem do gabinetu, czy telefonem prywatnym. Dzwoniąc na komórkę zwróć uwagę, na to, czy wykładowca nie wyznaczył konkretnych godzin, w których można do niego dzwonić. Niektórzy nauczyciele akademiccy wprawdzie podają swoje numery prywatne, ale często zastrzegają sobie, aby np. dzwonił do nich tylko w pilnych sprawach starosta roku, żeby nie dzwonić do niego w weekendy, czy po godzinie 18.00 , a czasami wyznaczają konkretne godziny, w których można do nich dzwonić. Praktyka jednak pokazuje, że wiele studentów bagatelizuje te prośby i dzwoni do swoich wykładowców w błahych sprawach np. tylko po to, aby dowiedzieć się czy dany wykładowca będzie w danym dniu na uczelni. A takie informacje bardzo łatwo uzyskać w sekretariacie określonego wydziału lub zakładu.

Wysyłając z kolei maila do wykładowcy pamiętaj, że forma listu musi być oficjalna z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych. Najlepiej jeśli nie będziesz wysyłał takiej wiadomości z adresu mailowego typu „pieknylolo.@buziaczek.pl”. Jeśli jeszcze nie masz adresu mailowego ze swoim imieniem i nazwiskiem, to najwyższy czas, żeby sobie takie założyć. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych typu „Szanowna Pani”, „Z poważaniem”, „Z wyrazami szacunku”. W żadnym wypadku nie rozpoczynaj maila od słowa „Witam”. Zwróć uwagę na tytuł naukowy adresata swojej wiadomości i nie zapomnij o tytułowaniu go nim. Temat maila musi dokładnie odzwierciedlać jego treść, nie może wprowadzać adresata w błąd. W treści maila powinieneś zawrzeć swoje dane: imię, nazwisko, uczelnia, kierunek studiów, rok studiów, grupa.

Najczęstsze błędy egzaminacyjne

Do najczęstszych błędów egzaminacyjnych oprócz niewłaściwego ubioru należą:

  • Jedzenie podczas egzaminów pisemnych i picie kawy. Studenci przecież nie są dziećmi i mogą wytrzymać tę godzinę lub półtorej bez jedzenia i picia. Jedyne, co nie wzbudzi sprzeciwu wykładowcy to woda, którą należy postawić przed egzaminem na ławce. Lepiej jednak wybrać tę niegazowaną, aby przypadkiem nie zalać się przy otwieraniu i nie robić hałasu.
  • Spóźnianie się na egzamin. Pamiętaj, że w tym przypadku nie obowiązuje kwadrans studencki i wykładowca ma prawo Cię nie wpuścić na egzamin.
  • Wchodzenie w słowo koledze, koleżance na egzaminie ustnym, kiedy jest jego/jej kolej.
  • Nie wyłączanie komórek.
  • Przepychanie się w drzwiach.
  • Ściąganie – największy grzech studentów, który traktowany jest jak kradzież cudzej pracy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)