POLECAMY

Jak wybrać zabawkę na Dzień Dziecka?

Jeśli macie problem z zakupem zabawki na Dzień Dziecka, przeczytajcie nasze wskazówki, jak dostosować zabawkę do wieku dziecka. Podpowiadamy konkretne przykłady i tłumaczymy, dlaczego ta, a nie inna zabawka, będzie najwłaściwsza.

Zabawka na Dzień Dziecka

fot. Fotolia

Potrzeby i upodobania dzieci zmieniają się bardzo szybko – głównie w ciągu pierwszych trzech lat życia. W miarę rozwoju, dziecku potrzebne są inne bodźce, o czym zawsze powinniśmy pamiętać, wybierając zabawki dla niego. Jeśli zabawka będzie za trudna, zbyt skomplikowana, dziecko niechętnie po nią sięgnie. Jeśli za łatwa – maluch szybko się znudzi.

Wybór zabawki na Dzień Dziecka

Zabawki dla dzieci poniżej 1 roku życia

Małe dzieci (poniżej 1 r.ż.) potrzebują zabawek stymulujących wszystkie pięć zmysłów. Odpowiednie są więc zabawki zapoznające je z różnymi kolorami, kształtami i fakturami, tworzywami, mające różne kształty, wydające dźwięki – takie, które zachęcają dziecko do eksplorowania, zdobywania informacji o świecie. Ważne, aby rozwijały również poczucie kontroli, rozwój sprawności manualnych oraz koordynację słuchowo-ruchową.

Zabawki do 6 miesiąca: ruchome zabawki przyciągające uwagę dziecka, zabawki do ściskania i ssania, miękkie zabawki i piłeczki, grzechotki, dzwonki piszczałki, dziecięce lusterka, książeczki z twarzami o różnych grymasach.

Zabawki od 7 do 12 miesięcy: książki z tkaniny, grubej tektury, gumy, piłki i piłeczki różnej wielkości i o różnych właściwościach, zabawki ruchome, np. samochody, kaczki na kółkach,duże miękkie klocki, wiaderka, kubki, zabawki pływające.

Zabawki od 12 do 18 miesięcy: pozytywki, zabawki muzyczne, układanki, książki, materiały do kolorowania, zabawki wkładane jedne w drugą i do układania piramid, zabawki do pociągania i popychania, kolorowanki, pojazdy.

Zabawki dla dwulatków

Drugi rok życia to czas, w którym dziecko nie za bardzo lubi się dzielić, ale powoli zaczyna dostrzegać przyjemność w zabawie z innymi. Do ulubionych zabaw należy naśladowanie dorosłych. Jest to także czas, w którym maluch poznaje świat i próbuje go porządkować – dopasowuje kształty, segreguje, sprawdza, co do czego pasuje. Sprawdzą się więc wszystkie zabawki typu wyjmij, włóż, dopasuj (klocki, kubeczki, zabawki w wannie, dzbanuszki, krążki, piramidy – worek klocków o różnych kształtach i rozmiarach). Około drugiego roku, dziecko ćwiczy sprawność nadgarstków, a więc wszelkie zabawy z wkręcaniem, odkręcaniem czy otwieraniem sprawią mu radość.

Zabawki od 18 miesięcy do 2 lat: gwoździe i młotki, zabawki do sortowania, nawlekania, telefony, piloty, laptopy, zabawki muzyczne, modelina, bajki do oglądania i słuchania.

Zabawki od 2 do 3 i pół roku: stroje do przebierania, zestawy małego lekarza, sklepikarza, mechanika itp., zabawki konstrukcyjne, farby, kolorowy papier, pierwsze nożyczki, proste gry i układanki o dużych elementach (puzzle, memory), narzędzia i urządzenia gospodarstwa domowego.

Polecamy: Życzenia z okazji Dnia Dziecka

Zabawki dla przedszkolaków

Przedszkolaki lubią klocki, potrafią już malować i rysować. Mają wspaniałą wyobraźnię, lubią się przebierać, odgrywać role. Uczą się planować i przewidywać konsekwencje swoich działań. Coraz łatwiej i dłużej potrafią koncentrować uwagę. Doceniają reguły i zasady. Sprawdzą się więc gry planszowe, klocki, zabawki typu „mały doktor”.

Zabawki od 3 i pół do 5 roku: zestawy konstrukcyjne i modele pojazdów, tablice, tablice magnetyczne, miniatury (garaże, sklepy, domy dla lalek), zabawki sportowe, książki, mikroskopy, szkła powiększające.

Zabawki dla dzieci w okresie wczesnoszkolnym

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym są ciekawe świata, fascynuje je czytanie i pisanie. Bardzo chcą być już dorosłe. Uwielbiają liczyć, grać, wypełniać formularze – „mała poczta”, zabawa w sklep, zabawki konstrukcyjne to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o idealny prezent na Dzień Dziecka.

Zabawki od 5 do 7 roku: lalki, ubranka, dodatki, dziecięce wersje dorosłych urządzeń, zestawy robót ręcznych, kolejki, gry planszowe, instrumenty muzyczne.

Artykuł został opracowany przez doktor Magdalenę Śniegulską psychologa dziecięcego ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, współpracującą z siecią sklepów SMYK.

Polecamy: Wartościowy prezent na Dzień Dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Ja szukam zabawki dla dziewczynki 3-miesięcznej na Dzień Dziecka - ten pomysł z lustereczkiem dziecięcym całkiem mi się podoba. Tylko, gdzie takie kupić?