POLECAMY

Jak wybrać rodziców chrzestnych

Przygotowuję dziecko do Chrztu, ale nie wiem, kogo wybrać na rodziców chrzestnych. Czym powinnam się kierować podejmując tę ważną decyzję? Czy chrzestnym może zostać każdy?
Jak wybrać rodziców chrzestnych

Przygotowuję dziecko do Chrztu, ale nie wiem, kogo wybrać na rodziców chrzestnych. Czym powinnam się kierować podejmując tę ważną decyzję? Czy chrzestnym może zostać każdy?

Wybór rodziców chrzestnych dla dziecka nie jest błahą sprawą. Nie powinniśmy zatem podejmować tej decyzji pochopnie. Pamiętajmy również, że Kościół dokładnie zaznaczył, kto może zostać rodzicem chrzestnym:

  • osoba, która ukończyła 16 lat,
  • przyjmuje Eucharystię,
  • jest praktykującym katolikiem,
  • przyjęła bierzmowanie.

Rodzice powinni brać również pod uwagę fakt, że rodzice chrzestni będą nie tylko opiekunami naszej pociechy, ale również staną się członkami naszej najbliższej rodziny. Musimy ich zatem dobrze znać i bezgranicznie im ufać.

Jak było dawniej

Dawniej w Polsce tradycja nakazywała, by dziecko trzymali do Chrztu członkowie najbliższej rodziny. Nie było to bezpodstawne. Rodzice wybierali bowiem na chrzestnych osoby, które w razie ich śmierci, mogły zapewnić dziecku opiekę i wsparcie. W dzisiejszych czasach wygląda to jednak nieco inaczej. Na opiekunów wybieramy dalszych krewnych, przyjaciół, a niekiedy nawet osoby, których dobrze nie znamy.


SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/8 lat temu
Ja miałam być chrzestną, ale nie mam ukończonych 16 lat (dokładnie 15 lat i 2 miesiące) i nie wiem czy proboszcz się na to zgodzi.
/9 lat temu
Z założenia chrzestny ma się zaopiekować maluchem gdyby oboje rodzice ... no zabrakło ich. Mamunie chrzestną dla mojego "bąbla" mam, gorzej z tatuniem. Mamy do wyboru: rozwodnik (wspaniały człowiek uczynny((wraz ze swoją żoną pomagali mi po wypadku któremu uległam w 24 mc), uczciwy i zaradny)Aktualnie po ślubie cywilnym. (Była żona 8 miesięcy po ślubie powiedziała adiu i poszła w długą) oraz alkoholik, urągający na kościół i wiarę, uciążliwy, zatruwający życie swojej żonie, synowi i rodzicom) Ci panowie mniej więcej w tym samym wieku czyli młodzi ludzie. Zgadnijcie który z nich przyniesie mi ze swojej parafi "świstek" tak potrzebny aby moje dziecko miało Ojca Chrzestnego?............Państwo w państwie a my musimy się podporządkować lub nie.....!? A wystarczyłoby trochę dobrej woli?
/9 lat temu
Ty się lecz na debilizm, jak można być tak zacofanym i myśleć że to jest choroba? żal mi Cię bo chyba nie wiesz, że żyjemy w XXI wieku, ale czas najwyższy się obudzić i zrozumieć że z orientacją seksualną się rodzisz a nie nabywasz!
POKAŻ KOMENTARZE (7)