POLECAMY

Jak skoordynować ubiór mężczyzny i kobiety

W życiu towarzyskim ludzie pojawiają się z reguły w parach. W parach pojawiają się też na wszelkich bardziej uroczystych przyjęciach służbowych.
Jak skoordynować ubiór mężczyzny i kobiety

Tzw. osoba towarzysząca może być Twoim mężem czy żoną, znajomym czy znajomą, kolegą czy koleżanką. Niezależnie jednak od tego, kto to jest Ty odpowiadasz za jego/jej wygląd i zachowanie, jak również Twój strój powinien być w podstawowych płaszczyznach skoordynowany z jego/jej strojem.

Ostatni bastion nierówności płci

Dziś wszelkie kwestie związane z równością płci (lub nierównością) są kontrowersyjne nawet w środowiskach, które nie mają nic wspólnego z feminizmem. O równość płci dopominają się bowiem nie tylko współczesne sufrażystki, ale również wiele kobiet (i mężczyzn) o bardzo wydawałoby się tradycyjnych poglądach. Świat savoir - vivre`u jest jednym z ostatnich światów współczesnego człowieka, w którym nie może być mowy o równości płci. W dziedzinie strojów są dwie kwestie, w ramach których zaprzecza się takiej równości. W ramach pierwszej preferuje się kobietę, w ramach drugiej mężczyznę. W świecie savoir - vivre`u kobieta jest z reguły górą (to wokół niej i u jej stóp toczy się życie towarzyskie), choć są w nim również momenty czy sytuacje, w których króluje mężczyzna.

Kobieta górą

Strój mężczyzny jest, w świetle zasad savoir - vivre`u, bardzo formalny. Dotycząca go etykieta jest szczegółowa, wręcz drobiazgowa, określa precyzyjnie typy ubiorów, ich krój, kompozycję, dodatki do nich, okoliczności, w których wolno czy należy je zastosować, itp.
Kobieta cieszy się nieporównywalnie większą swobodą. Savoir vivre umożliwia jej znaczną inwencję twórczą.

„Kodeks ubioru kobiety” nie stanowi nawet (licząc hipotetyczne jego paragrafy) dziesiątej części „Kodeksu ubioru mężczyzny” i zawiera prawie same ogólne, dające szerokie pole do manewru, wskazania. Tak po prostu jest i już. Rozważanie przyczyn takiego stanu rzeczy byłoby bezcelowe. Wszystko wskazuje na to, że nikt i nic już go nie zmieni.

A jednak ważniejszy mężczyzna

W związku z tym, że tylko strój mężczyzny da się precyzyjnie określić (oraz w związku z tym, że tradycja savoir - vivre`u związana jest w pierwszym rzędzie z wyglądem i zachowaniem mężczyzn, bo przez wiele wieków tworzyli ją przeważnie mężczyźni głównie dla mężczyzn) wszelkie wskazania dotyczące odpowiedniego stroju na daną okazję dotyczą mężczyzn.

Polecamy: Jak dobrać odpowiednie obuwie do stroju

Wskazanie zaś dla kobiet jest w tej perspektywie jedno: pasować do mężczyzny.

W poszukiwaniu kompromisu

Ujmując inaczej tę sprawę mężczyzna i kobieta pojawiający się w towarzystwie czy miejscu publicznym razem stanowią parę – wspólnotę w perspektywie obyczajowej, ale również w perspektywie estetycznej, kolorystycznej itp. Ich strój musi być zatem zharmonizowany. Może być oczywiście tak, że kobieta zakłada swoją najlepszą kreację i rozkazuje mężczyźnie: „Masz się tak ubrać, aby do mnie pasować”. Może się jednak okazać, i w wielu sytuacjach się okazuje, że jest to niemożliwe, ponieważ mężczyzna będzie miał bardzo ograniczone pole manewru. Kobieta pojawiająca się w towarzystwie lub miejscu publicznym będzie miała większe, ale jednak ograniczone, ze względu na strój mężczyzny, pole manewru.

Czytaj także: Kolorystyka stroju

Cała ta sytuacja powoduje, że kobiety „światowe” muszą świetnie orientować się we wszystkich wskazaniach savoir - vivre`u dotyczących stroju mężczyzn, aby dostosować się do stroju swojego partnera (czy ewentualnie mężczyzn, w których towarzystwie będzie przebywać), ale również skorygować ewentualne błędy w jego stroju.

Mężczyzna „światowy” również musi posiadać szczegółową wiedzę na temat odpowiedniego stroju kobiety. Musi bowiem poinformować kobietę o tym, jak ma się ubrać jako jego towarzyszka i, ewentualnie, skorygować błędy w jej toalecie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Nadmierne dopasowywanie strojów osób sobie towarzyszących czasem kończy się groteskowo, dlatego nie należy przesadzać. Z drugiej strony stroje nie powinny całkowicie od siebie odbiegać stylem...