POLECAMY

Jak prowadzić small talk - "rozmowę o niczym"?

Sztuka konwersacji i prowadzenie tzw. small talk czyli "rozmowy o niczym" to wcale niełatwa sprawa. Bo jak prowadzić niezobowiązującą rozmowę, która w rzeczywistości jest rozmową z osobami, z którymi nie wiemy o czym rozmawiać? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert.
Jak prowadzić small talk - "rozmowę o niczym"? fot. Fotolia

Dzień dobry. Jestem bardzo nieśmiałą osobą i mam problem z podtrzymywaniem rozmowy z obcymi ludźmi. Zresztą ze znajomymi, zanim się oswoję, też mi jakoś jak z płatka nie idzie. Czy można się tego jakoś nauczyć? Zaczynam coś mówić i się plączę, czerwienię, nie wiem co powiedzieć, milczę niezręcznie… Jak zagadać do obcych osób, jak prowadzić zdawkową rozmowę? Proszę o pomoc i chociaż kilka konkretów. Anna K.

Zobacz też: Jak prowadzić niezobowiązującą rozmowę?

To o co Pani pyta to tzw. small talk – "rozmowa o niczym", która z reguły poprzedza rozmowę właściwą - towarzyską. Według zasad savoir-vivre'u najbardziej naturalnym rozpoczęciem rozmowy jest zagadnięcie, czy zagajenie na temat jakiegoś elementu otoczenia. Na przykład: siedząc obok kogoś obcego szybko przerywamy milczenie rozpoczynając rozmowę na temat obrazu, który wisi na ścianie w danym pomieszczeniu. Mówimy, że nam się podoba, omawiamy jego walory estetyczne, prezentujemy nasze skojarzenia. Potem rozmowa powinna potoczyć się już sama. Co zrobić jeśli temat się urwie i ponownie zapadnie krępujące milczenie? Całą procedurę należy rozpocząć od początku, w tym wypadku wybierając jakiś inny obiekt z otoczenia. Tematem rozmowy może być jakiś inny element wyposażenia wnętrza, np. bibelot, muzyka, którą słychać w tle, dekoracja stołu itp.

W rozmowach typu small talk nie poruszamy nigdy tematów dotyczących życia intymnego (seksu), polityki, zdrowia, religii i śmierci oraz pracy (jeśli to spotkanie towarzyskie, a nie służbowe). Nie należy również podnosić tonu, zbytnio się emocjonować i za dużo gestykulować.

Zobacz też: Jak zakończyć zbyt długą rozmowę telefoniczną?

Nie wiesz jak należy się zachować w danej sytuacji? Kiedy popełnia się gafę, a kiedy uchodzi za dobrze wychowaną damę lub dżentelmena? Chcesz poznać zasady savoir-vivre'u? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na Twoje pytanie odpowiedzą eksperci od dobrych manier.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Moim zdaniem kompletnie nietrafione. Nic nie ma bardziej zenujacego jak dwojka ludzi przewracajacych oczami dookola by znalezc jakis temat do rozmowy. Duzo lepsze sa ostatnie wydarzenia czy inny niezobowiazujacy temat.
/5 lat temu
Bardzo pomocne