POLECAMY

Jacy powinni być idealni rodzice chrzestni?

Ceremonia chrztu to dla rodziców czas intensywnych przygotowań i wyborów, w tym tego jednego z najważniejszych - rodziców chrzestnych. Jeśli zostałeś o to poproszony, pewnie czujesz się zaszczycony, ale również trochę zagubiony. Odnaleźć możesz się czytając nasze porady.
Jacy powinni być idealni rodzice chrzestni?

W naszej szerokości geograficznej najwięcej dzieci rodzi się na wiosnę. Dlatego jesień to prawdziwy początek boomu na chrzty. Apogeum tego trendu przypada na Nowy Rok i Boże Narodzenie, a później znów wraca Wielkanocą. Celebrację chrztu zawsze poprzedza przygotowanie. Dla rodziców pierwszym krokiem jest załatwienie wszystkich formalności, wybranie daty, parafii, podpisanie papierów i odnalezienie tych potrzebnych do załatwienia spraw według przyjętej procedury. Następne na liście jest kupienie i wysłanie zaproszeń, wybór chrzestnych, a także wymyślenie formy spotkania z rodziną.

Zobacz też: Co przygotować na obiad z okazji chrzcin?

Jakiekolwiek rodzice podejmą decyzje, muszą pamiętać, że to ich maluszek jest tego dnia najważniejszy. Niech czuje się najlepiej. Im mniej rodzice będą się stresować i mieć na głowie - tym lepiej wszyscy przeżyją i zapamiętają ten szczególny dzień. I tu zaczyna się misja rodziców chrzestnych.

Przeczytaj też: Jaki powinien być odpowiedni ubiór na chrzciny?

Początek nowego życia

Chrzest to początek nowego życia - życia w wierze, przystąpienia do Kościoła. Różne jest rozumienie tego obrządku w różnych wiarach. W Kościele Katolickim dziecko otrzymuje nowe imię i poprzez akt polania wodą święconą główki, zostaje obmyte z grzechów. Warto, aby rodzic chrzestny zapoznał się z historią tej tradycji i ceremonii, aby zrozumiał w czym bierze udział. Świadome uczestniczenie pozwoli zbudować piękną i prawdziwą więź z dzieckiem.

Chrzest to nie są tylko prezenty, wspólny obiad czy uroczystość kościelna. To ceremonia, która może mieć wpływ na cały kształt późniejszego życia człowieka. Dlatego oprócz zakupienia świecy czy białej szatki – rodzice chrzestni muszą przygotować się mentalnie do nowej roli i nie zapominać o niej przez kolejne lata.

Nowa rola – chrześniak Twoje oczko w głowie

A kiedy nadejdzie ten dzień staniesz w nowej roli - matki chrzestnej, albo ojca chrzestnego, może ogarnąć Cię trema i pojawia się pytania: czy sprostam zadaniu? Odpowiedzialność jaką przyjmujesz na siebie, to przede wszystkim dbanie o swojego chrześniaka, pomoc w jego wychowaniu, bycie przy nim w najważniejszych, a czasami również najtrudniejszych chwilach. Rodzice chrzestni powinni pamiętać o najważniejszych datach w życiu dorastającego dziecka i starać się dostarczyć mu nowych wrażeń, takich jak chociażby wspólna wycieczka po lesie czy pójście do kina. Pamiętaj o dialogu i rozwoju dziecka. Inwestycja ta może być inwestycją nawet w przyjaźń, bo relacja z rodzicami chrzestnymi zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Warto również to wziąć pod uwagę.

Zapisany w pamięci nas wszystkich

W życiu jeszcze nie w pełni świadomej małej istoty, to my musimy przygotować ją na pewne wydarzenia. Do nas należy zapisanie tego momentu na dłużej, tak by gdy maluch dorośnie, mógł spojrzeć w przeszłość, której nie może nawet pamiętać. Warto oprócz zdjęć czy filmów, przygotować specjalną przemowę, którą wygłosisz jako rodzic chrzestny, przy rodzinnym toaście za zdrowie i piękne życie maluszka. Dla gości może być to piękna chwila, gdyż z chęcią przyłączą się do życzeń, a w przyszłości – do wspominania tego uroczystego gestu.

Prezent na chrzest

Na forach internetowych rodzice chrzestni często pytają o najlepszy prezent dla chrześniaka. Propozycji nie ma wcale tak wiele. Natomiast zwraca się uwagę, aby prezent był dla dziecka, a nie dla rodziców. To tak ważny moment w życiu człowieka, a przy tym moment, którego nie pamięta, dlatego warto podarować coś, co otworzy mu możliwość odczucia tego wydarzenia, jako ważnego w swoim życiu. Coś, co będzie takim znakiem chwili.

Możesz poszukać w Internecie w specjalnych sklepach do tego przeznaczonych, albo by prezent zyskał bardzo spersonalizowany charakter, możesz wygrawerować imię chrześniaka na specjalnej tabliczce upamiętniającej ten dzień. Nie musisz się więc martwić, że wybierasz coś zwykłego. Wybierz coś co przetrwa próbę czasu i dojrzewania. Może to być właśnie tabliczka, coś do przechowywania aktu chrztu, jak tuba czy atrybuty dzieciństwa, na przykład pięknie wykonany smoczek czy zdobiona srebrna grzechotka. Pamiątki te mogą mieć bardzo klasyczny wzór, dzięki czemu nawet za 30 lat, będą się pięknie i nowocześnie prezentować. A Ty wrócisz do wspomnienia ceremonii chrztu wspólnie z dorosłym już chrześniakiem podczas jego ślubu.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Moja Matka Chrzestna była i jest idealną.... lepsza chyba niż w tym artykule. I teraz mam ogromny problem przed wyborem matki chrzestnej dla mojego dziecka, które niebawem się urodzi (w tym tygodniu:). Nikt z mojego otoczenia nie spełnia stawianych przeze mnie wymogów... Znam tylko ideał, dla swego dziecka chcę takiej samej cudownej matki chrzestnej,ale nie znajdę.
/8 lat temu
fajnie gdyby było tak idealnie, w rzeczywistoście jest marnie z tymi matkami chrzestnymi...