POLECAMY

Dzień Ojca

W czerwcu obchodzimy święto, będące okazją do uroczystego wyrażenia miłości i szacunku, jakie należą się wszystkim tatusiom – Dzień Ojca.
Dzień Ojca

Data 23 czerwca nie zdobyła jeszcze takiej popularności jak 26 maja - czyli Dzień Matki. Mimo dość młodej tradycji Dnia Ojca, wprowadzonego do polskiego kalendarza w roku 1965, święto stworzone z myślą o możliwości uczczenia przez dzieci swoich ojców ma długą historię, zapoczątkowaną przez pewną kochającą córkę

Historia

Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w Stanach Zjednoczonych 19 czerwca 1910 roku w miejscowości Spokane. Pomysłodawczynią była Sonora Smart, kobieta z wielodzietnej rodziny. Wychowaniem szóstki dzieci zajął się po śmierci ich matki ojciec. Sonora uważała go za niezwykłego, zdolnego do poświęceń człowieka. By podkreślić i uhonorować ten trud i wyrzeczenie oraz dać wyraz swojej miłości i wdzięczności, wystąpiła do władz miejskich z inicjatywą utworzenia święta.

Zobacz także: Urlop macierzyński dla ojca

Projekt zyskał poparcie władz i w kalendarzu pojawiła się nowa, znacząca data, mająca upamiętnić nie tylko wysiłek rodzicielski i godną naśladowania postawę Wiliama Jacksona Smarta – ojca Sonory – ale też wszystkich ludzi, którzy podejmują się trudów wychowawczych i noszą godne miano ojców.

Początkowo datę święta wyznaczono na 5 czerwca (rocznicę śmierci Wiliama). W 1924 roku święto zyskało akceptację ówczesnego prezydenta USA i zyskało sporą popularność, choć prawne potwierdzenie uzyskało dopiero w 1972 roku. Większość narodów na świecie przejęła ten zwyczaj. W wielu krajach Dzień Ojca obchodzony jest w innym terminie, choć często bywa to, podobnie jak w USA, trzecia niedziela czerwca. W krajach katolickich (Włochy, Hiszpania) przyjęto datę 19 marca, która upamiętnia innego ojca – św. Józefa.

Dzisiejsza data stwarza doskonałą okazję do wyrażenia wdzięczności, wypływającej z więzi rodzinnych i miłości dzieci do rodziców. Przypomina również o obowiązkach, związanych z posiadaniem zaszczytnego statusu taty. Jednak niezależnie od okoliczności powinniśmy odłożyć tego dnia na bok wszelkie niesnaski i znów stać się dziećmi, które chcą powiedzieć swojemu tacie coś ważnego.

Zobacz także: Temat miesiąca - pakujemy się na wakacje!

Celebracja

W pewnym sensie jest to święto dzieci, które chcą wyrazić swoje uczucia wobec ojców. Ci drudzy z kolei nie powinni się krygować i „zapominać” o tej dacie – mają pełne prawo do świętowania. Warto postarać się o takie ułożenie grafiku, które pozwoli spędzić ten dzień razem z rodziną na ulubionych aktywnościach. Przy sprzyjającej pogodzie można urządzić wspólną wycieczkę lub wypad rowerowy. Dla ojców, którzy cierpią na niedobór wrażeń, warto zorganizować atrakcje większego kalibru – np. paintball lub lot balonem.

Prócz wspólnego świętowania nie należy zapomnieć o prezencie – dobrze sprawdzi się każdy „męski” dodatek: perfumy, krawat, portfel, zegarek. Mniej oficjalnym, bardziej osobistym wyborem będzie bilet na koncert ulubionego zespołu, film na DVD (sensacja, film historyczny, archiwum sportowe) czy powieść. Może być to butelka ulubionego alkoholu, np. dobra whisky, lub sentymentalny prezent w rodzaju modelu do sklejania czy kompletu narzędzi majsterkowicza.

Najważniejsza jest pamięć i intencja, nie zapomnijmy więc o serdecznym słowie i życzeniach.

Przykładowe życzenia:

  • Żaden człowiek nie może równać się z Tobą, Tato, jesteś jedyny. W dniu Twojego święta ściskam Cię mocno i życzę zdrowia, zadowolenia z życia i potomków, dalszych sukcesów w pracy i solidnego odpoczynku”.
  • „Dobrego humoru na co dzień i żeby mama patrzyła na Ciebie przychylnym okiem”.
  • „Mam nadzieję, że jesteś ze mnie dumny Tato, bo ja jestem z Ciebie. Z podziękowaniami za nieustającą miłość i troskę, za przekazane mi zasady i wychowanie - …”.
  • „Najdroższy Tatusiu, zawsze byłeś najważniejszą osobą w moim życiu. Życzę Ci spokoju, zadowolenia z żony i córek, radości z każdego przeżywanego dnia”.
  • „Moc całusów dla najwspanialszej głowy rodziny! Życzymy przede wszystkim nieustającego uśmiechu zadowolenia, nad którym będziemy wspólnie pracować”.

Po więcej życzeń wejdź na życzenia.wieszjak.polki.pl
Możesz też wysłać e-kartkę z okazji dnia ojca z serwisu kartki.wieszjak.polki.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Co kupujecie swoim ojcom na Dzień Ojca? Ja w tym roku postanowiłam podarować mu coś nieszablonowego - przejażdżkę ferrari, bo wiem, że od zawsze marzył o tym samochodzie. Prezent znalazłam na stronie www.superprezenty.pl