Dodatki do ubioru

Dodatki do ubioru

Krawat, biżuteria lub torebka mogą nas upiększyć i dodać nam uroku, ale nieodpowiednio dobrane do stroju lub sytuacji, są w stanie zepsuć cały nasz wizerunek.
/ 12.08.2018 14:47
Dodatki do ubioru

Dobrze dobrane dodatki mogą zupełnie odmienić nasz wygląd. Nawet suknia balowa, która jest tradycyjna i nie rzuca się w oczy, z odpowiednią torebką, może sprawić, że będziemy przyciągać uwagę wszystkich gości. Należy jednak pamiętać, żeby dodatek był stosownie dobrany do naszego stroju, bo w innym wypadku może przynieść efekt zupełnie odwrotny do oczekiwanego. Zobacz, jak dobrać akcesoria damskie do ubioru?

Biżuteria

Biżuteria może być złota, srebrna lub sztuczna. Najważniejsze jest jednak, żeby pasowała do naszego ubioru i sytuacji oraz aby była odpowiednio noszona i eksponowana. Szczegóły te mogą bowiem dużo powiedzieć nie tylko o naszych osobistych upodobaniach, ale także o cechach charakteru i statusie społecznym.

Biżuteria powinna współgrać zarówno z naszym ubiorem, jak i z pozostałymi dodatkami. Należy pamiętać, żeby nie zakładać złotych kolczyków do srebrnych pierścionków, biżuterii wytwornej ze sztuczną, kolii z brylantami do stroju businessowego czy starej biżuterii do bluzy z kapturem i tenisówek. Zdarza się, że niektóre kobiety noszą jednocześnie bransoletkę i kolczyki ze złota, ale nie pasują one do siebie stylem i formą. Jest to niedopuszczalne, dlatego tak istotne jest wyczucie smaku i harmonii.

Jeśli mamy zaplanowane ważne spotkanie, a nie jesteśmy pewni, czy „świecidełka”, które mamy w domu będą odpowiednie, możemy się zaopatrzyć w jeden komplet biżuterii neutralnej – delikatniej, która nie rzuca się w oczy i pasuje prawie do każdego stroju.

Istotnym elementem każdego ubioru, zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest zegarek. Przy jego doborze, nie zawsze trzeba się kierować kształtem, czy materiałem, z którego jest wykonany. Czasem wystarczy tylko ogólna zasada – zegarka sportowego nie zakładamy do strojów wieczorowych oraz businessowych i odwrotnie.

Często mamy problem nie tyle z doborem rodzaju biżuterii, co z jej ilością. Zastanawiamy się, ile pierścionków możemy założyć jednocześnie i czy naszyjnik, który dobraliśmy do kolczyków i bransoletki, nie będzie zbędny. Znowu wszystko zależy od naszej kreacji – do prostych strojów wystarczy jeden pierścionek z dużym oczkiem i kolczyki, natomiast do romantycznej kreacji możemy założyć nawet 3 pierścionki. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy nie przesadzimy z ilością „świecidełek”, bezpieczniej jest założyć o jedną ozdobę za mało niż za dużo.

Okulary

Noszenie okularów jest ostatnio bardzo modne, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Oprawki są różne – od tradycyjnych, przez kolorowe, do tych o nietypowych kształtach.

Nie ma dużego znaczenia, jaki rodzaj okularów nosisz, ważne, żeby pasowały do kształtu twarzy, urody i osobowości. Istotne jest również, żeby szkiełka były czyste, a złamana ramka nie była przymocowana bezbarwną taśmą, bo wygląda to nieestetycznie.

Należy pamiętać także o kilku ważnych zasadach dotyczących okularów przeciwsłonecznych. Zawsze powinno się je zdejmować wchodząc do budynku, a także gdy z kimś rozmawiamy. Podczas rozmowy ważny jest bowiem bezpośredni kontakt wzrokowy. Okularów przeciwsłonecznych nie nosi się również w ciemnych pomieszczeniach oraz w nocy.

Nakrycia głowy

Dawniej nakrycia głowy były bardzo ważne. Dziś nosi się je bardzo rzadko i raczej jako funkcjonalny niż modny element ubioru. Bardzo ważne jest wyczucie, kiedy powinno się zdjąć czapkę lub kapelusz. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących noszenia i zdejmowania nakrycia głowy przez mężczyznę i kobietę.

Kobiety mogą je nosić podczas przyjęć na świeżym powietrzu, wykonywania hymnu narodowego oraz niesienia flagi narodowej. Czapkę można mieć na głowie również w kościele, kinie i teatrze, ale tylko wówczas, gdy nie zasłania ona widoku innym osobom. Powinna być natomiast zdejmowana w miejscach pracy, biurach oraz we wszystkich miejscach, w których może przeszkadzać innym.

Mężczyźni mogą nosić nakrycia głowy w hotelach, windach, na poczcie, lotnisku, w środkach komunikacji miejskiej, na zewnątrz oraz podczas imprez na świeżym powietrzu. Powinni je natomiast zdejmować w tych samych miejscach, co kobieta i dodatkowo podczas wykonywania hymnu narodowego oraz niesienia flagi narodowej.

Tatuaże i kolczyki

Niektórzy mogą uważać tatuaże i kolczyki za dodatek i ozdobę, inni ich nie akceptują. Powszechnie uznawane są wyłącznie przekłucia uszu. Kolczyki w innych częściach ciała oraz tatuaże powinno się zasłaniać podczas ważnych spotkań, np. gdy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną. Doradcy ds. kariery proponują najczęściej kobietom pozostawienie tylko po jednym kolczyku w każdym uchu, a mężczyznom zdjęcie ich całkowicie lub zostawienie tylko jednego kolczyka.

Torby i torebki

Nie ma szczególnych wymagań dotyczących damskich torebek. Ważne, żeby były one dobrane stosownie do miejsca, sytuacji oraz do stroju. Jeśli wybieramy się do biura, rozmowę kwalifikacyjną albo inne ważne spotkanie, najbezpieczniej jest schować dokumenty do skórzanej aktówki, ponieważ ta zrobiona z aluminium albo plastiku może być nieakceptowana w niektórych miejscach.

Dowiedz się więcej na temat damskich torebek wieczorowych

Wiele osób dobiera dodatki spontanicznie, jednak odpowiednie dopasowanie torebki, biżuterii czy kapelusza nie zawsze jest proste. Jeśli więc nie jesteśmy pewni czy nasz dodatek nie rzuca się za bardzo w oczy, bądźmy ostrożni i zrezygnujmy z niego albo wybierzmy skromniejszy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/14.01.2018 20:25
Dla mnie zawsze najważniejszym dodatkiem bedzie piekny klasyczny zegarek w stylu miugo - to robi robotę :) niuanse to klucz do sukcesu
/08.01.2018 09:13
a ja lubie zegarki Xonixa :) No ale ja nie jestem laska lubująca się w złocie i perłach tylko raczej sportowy styl:P
/07.01.2018 18:33
Ja to jestem rozkochana w zegarkach - ostatnio wydałam sporo na zegarki jordan kerr, ale moim zdaniem to właśnie dodatki ą w stanie zrobic nam całą stylizacje - niuanse są bardzo wazne ;)
POKAŻ KOMENTARZE (9)