Dobre maniery w saunie

Coraz częściej oddajemy się relaksowi w saunie. Zwłaszcza podczas zimnych miesięcy, ferii, chcemy czuć się niczym starożytni Rzymianie. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak należy się zachować w saunie, bądź co bądź, miejscu publicznym. Savoir-vivre w saunie - czy znasz zasady odpowiedniego zachowania?
/ 17.01.2013 12:30

Podobnie jak starożytni Rzymianie powinniśmy przestrzegać kodeksu zachowania obowiązującego w Saunarium.

Niezbędnik saunowicza

Wizyty w saunie nie trzeba na szczęście planować z dużym wyprzedzeniem, ale wymaga ona pewnych przygotowań. Po pierwsze zadbajmy o organizm - nie wybierajmy się do sauny na czczo, ani objedzeni.

Zobacz też: Jak być życzliwym w sklepie

- Zróbmy tak dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli ktoś nie jadł nic w danym dniu, może mieć problemy z omdleniami. Podobnie po obfitym posiłku żaden wysiłek nie jest wskazany, gdyż organizm, zajęty trawieniem, nie jest na to przygotowany – mówi Wojciech Wolski, menadżer Intytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Ściągamy wszystkie elementy biżuterii, które rozgrzane mogą nas później narazić na oparzenia skóry. Warto pomyśleć także o higienie. Po wejściu do Saunarium należy skorzystać z prysznica, bez względu na to, czy kąpaliśmy się w domu, czy też nie. Dlatego w swoim podręcznym niezbędniku saunowym warto mieć dwa ręczniki lub ręcznik i pareo oraz klapki. Można zabrać ze sobą także kosmetyki – choćby swój ulubiony żel pod prysznic i balsam do ciała, który wcieramy tuż po zakończonym seansie i prysznicu. Pod natrysk wchodzimy zawsze nago.

Czytanie regulaminu nie należy do przyjemności, jednak warto zapoznać się z nim lub choć rzucić okiem, zwłaszcza w zakresie savoir-vivre’u i przeciwwskazań zdrowotnych. Wizyta w saunie, choć służąca relaksowi, powinna być przemyślana.

Blondynka

Czy na pewno wiesz jak należy zachować się w saunie?

Goło i wesoło

Niezwykle ważną zasadą kultury saunowania jest zachowanie nagości. Wynika to z czysto racjonalnych i higienicznych przesłanek. Korzystając z sauny w kostiumie kąpielowym lub slipkach, narażamy się na odparzenia ciała. Materiały, z których wykonane są kostiumy, w kontakcie z wysoką temperaturą wydzielają nieprzyjemny zapach, mogą powodować oparzenia okolic intymnych i niszczą się. Nie przyjmując tych argumentów, możemy wywołać dyskomfort u innych saunowiczów, a przecież saunowanie ma się odbywać w harmonii i relaksować.

Zobacz też: Jak się przejawia złośliwość?

Istotna jest pewna wrażliwość i wyczucie. W saunie wszyscy znajdujemy się w szczególnych okolicznościach, stąd wgapianie się w innych, będących „na golasa”, jest niedopuszczalne i może zakończyć się interwencją obsługi. Mimo że wszyscy na około są nadzy, sauna to nie miejsce na seksualne aluzje, a tym bardzie... czyny.

- W Saunarium Termy Bania są miejsca, gdzie trzeba być nago, ale także takie jak bar, gdzie należy mieć okrycie w postaci pareo lub ręcznika – mówi Wojciech Wolski, menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Ręcznik jak listek figowy

Do sauny suchej musimy zabrać ręcznik. Nie opatulamy się nim, a rozkładamy na deskach, tak aby po zajęciu miejsca nasza pupa oraz stopy nie dotykały desek.

W łaźni parowej ręcznik jest zbędny, a nawet niewskazany. W związku z temperaturą i wilgotnością tam panującą wszelkie materiały po chwili zmienią się w mokre i ciężkie szmaty.

Kwestia higieny jest rozwiązana poprzez opłukiwanie siedzisk. Przy wejściu znajduje się zawsze wąż z wodą. Należy z niego korzystać po wejściu do łaźni, aby opłukać miejsce, i przy wychodzeniu, aby je zmyć po sobie. Zasada dotycząca ręczników jest ważna, ponieważ zabieranie mokrego ręcznika z łaźni parowej do sauny fińskiej i moczenie nim desek może wzbudzić niezadowolenie niektórych saunowiczów.

Niektórzy upierają się przy ręcznikach lub pareo w łaźni parowej, obawiając się zupełnej nagości. Tym osobom otuchy doda fakt, że tego typu sauny są tak aranżowane, że niemal nic w nich nie widać. Nacisk położony jest na stworzenie relaksującej atmosfery: przyciemnione światło, mnóstwo pary i zapachy, które uspokajają.

Zobacz też: Co należy nazwać zachowaniem niestosownym?

W dobrym tonie

Wchodząc do sauny, zostawiamy obuwie przed wejściem. Zachowaniu przyjaznej i kulturalnej atmosfery pomoże też proste „dzień dobry” skierowane do saunujących w środku. W każdej sytuacji bierzmy także pod uwagę naszych współtowarzyszy – unikajmy głośnych rozmów, śmiechów. Jeśli chcemy przeprowadzić ceremonię, polać kamienie wodą, również warto zapytać, czy nikt nie ma nic przeciwko. Warto też skonsultować się z obsługą.

Zgodnie z regulaminem zazwyczaj nie wolno samemu dozować substancji na piec. Jeśli natomiast gość skonsultuje to z obsługą i uzyska pozwolenie ze strony innych saunowiczów, zezwalamy na samodzielne dozowanie olejków eterycznych. Jednak samowolne działanie może być szkodliwe i pilnujemy, aby wszystko przebiegało zgodnie z zasadami - mówi Wojciech Wolski, menadżer Instytutu Wellness & SPA Terma Bania.

Wychodząc z sauny, żegnamy się.

Jeśli zmieniamy saunę, powinniśmy zawsze opłukać się pod natryskiem. Tym bardziej, jeżeli po wyjściu planujemy się ochłodzić w basenie. Zmywamy pot i dopiero wtedy wchodzimy do wody, co istotne - nago.

Zobacz też: Jak uniknąć gafy sytuacyjnej?

Odwiedziny w Saunarium to nie tylko wizyta w saunie, ale cały rytuał z określonymi zasadami. Nie zostały one stworzone po to, aby uprzykrzać nam życie, ale aby umilić i zoptymalizować zabieg ogrzewania i hartowania ciała. Parafrazując przysłowie „Jeśli jesteś w Rzymie, zachowuj się jak Rzymianin” – będąc w saunie, zachowuj się jak prawdziwy saunowicz. To gwarancja niesamowitych wrażeń i pełni relaksu.

Źródło: Materiały prasowe Terma Bania/PR time

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/11.03.2017 11:30
Korzystam z sauny raz w tygodniu. Niestety nie wszysxy znają dobre maniery podczas korzystania z sauny. Jesli chodzi o nagosc, w saunarium jest informacja, że jest to strefa beztekstylna. Obsługa w saunarium czuwa nad klientami i zwraca uwage tym ktorzy nie dostosowują sie do zasad panujacych i to mi sie bardzo podoba. Jesli w innych saunach tak nie ma to znaczy ze nie zalezy im na komforcie klientow a tylko na kasie. Pozdrawiam moje kochane Studio Sante. Moja oaza spokoju
/14.02.2016 17:58
Witam! Pytanie pewnie pojawiło się miliony razy,jednak mnie odpowiedź chyba ominęła. Wybieramy się z żoną do sporego parku wodnego ze strefą saun. To nasza pierwsza tego typu wycieczka. W saunie jak każdy wie obowiązuje nagość. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu akcji,jednak chcielibyśmy skorzystać z sauny zgodnie z zasadami. Wyjście nago wśród obcych ludzi nie wydaje mi się przyjemne, a i widzieć kogoś obcego, całkiem nagiego też pewnie jest krępujące. Czy może ktoś poradzić jak się przełamać i móc z uśmiechem na twarzy zrzucić z siebie szmaty i korzystać z sauny z przyjemnością. Dodam, że nie chciałbym wspomagać się alkoholem. Pozdrawiam
/22.08.2015 11:34
A taka roznica ze zalezy z jakiego rodzaju sauny korzystasz. W jednej stroj kapirlowy moze cie oparzyc a w innej wniesiemie recznika skonczy sie jego totalnym zmoczeniem a przeciez pozniej musisz w tym reczniku wyjsc co skutkuje moczeniem podlogi,a to z kolei sywsrza zagrozenie dla innych ludzi.
POKAŻ KOMENTARZE (10)