Do czego potrzebni nam dziadkowie?

Pewien indiański chłopiec zapytał swojego dziadka, jak dobrze żyć. Dziadek odpowiedział: „czuję się, jakby w moim sercu toczyły walkę 2 wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści, drugiego zaś przepełnia miłość, przebaczenie i pokój”.„Który zwycięży” – zapytał chłopiec. Dziadek odpowiedział: „ten, którego nakarmię”.
/ 19.01.2010 12:31

Właśnie za przekazywanie życiowych mądrości najbardziej cenimy swoje babcie i swoich dziadków. Niebawem ich święto, dzieci już szykują wymyślne laurki, własnoręcznie wykonują gadżety, przygotowują spektakle na ich cześć.

fot. Fotolia

Dzięki dziadkom wnukowie są lepsi

Psychologowie podkreślają niesamowicie ważną rolę, jaką odgrywają w życiu dziecka dziadkowie. Badania pokazują, że najczęściej zawdzięczamy im „lekcje”: tradycji, wiary, patriotyzmu. To oni często zastępując zabieganych rodziców wpajają dzieciom takie cechy jak: pracowitość, obowiązkowość, silna wola.

Dzięki częstym kontaktom, dziadkowie mogą podzielić się z wnukami swoimi wspomnieniami, opowiedzieć o historii pamiątek rodzinnych, zainteresować tradycją. Pomimo różnicy wieku, dzieci uczą się od babci i dziadka szacunku dla czasu, a także gospodarowania nim.

Odkryto też, że dzieci utrzymujące bliski kontakt z dziadkami, mają w przyszłości lepszy obraz siebie, a także mniejsze problemy ze znalezieniem wspólnego języka z innymi ludźmi. Co więcej, dzieci często widujące swoich dziadków, sprawiają mniejsze kłopoty wychowawcze.

Polecamy: Prezenty dla babci - oryginalne i modne

Dzięki wnukom dziadkowie są szczęśliwsi

Żeby jednak nie było, że tylko dzieci korzystają z takiego stanu rzeczy… Okazuje się, że dla dziadków częsty kontakt z wnukami to recepta na lepsze samopoczucie i remedium na samotność. Pojawienie się nowego członka w rodzinie to nowy etap w życiu babci i dziadka, mogą poczuć się bardziej potrzebni, chętnie też organizują swój czas, aby spędzić go z wnukami. Rozmowa z dzieckiem, to często ciekawa wymiana poglądów. Milusińscy mają ciekawe poglądy na świat, który potrafi rozbawić do łez, a tego ludzie starsi bardzo potrzebują.

Kuchnia babci pachnie tak wybornie, że żadna restauracja się do niej nie umywa, a dziadek poratuje dyskretnie wsuniętym banknotem.

Ich święto to idealny moment aby podziękować za ich wsparcie, cierpliwe ucho i niejedne niezapomniane wakacje. Przecież nigdy nie jesteśmy za starzy na malowanie laurek. Nigdy!

Polecamy: Życzenia na Dzień Dziadka na laurkę