Dekalog kulturalnego widza

Dekalog kulturalnego widza

Wielu współczesnych widzów, którzy chodzą oglądać spektakle teatralne, zapomina o tym, że teatr jest miejscem wyjątkowym, gdzie obowiązują szczególne reguły zachowania.
/ 17.03.2009 12:30
Dekalog kulturalnego widza

Niektórzy porównują nawet teatr do świątyni, a sztukę do mszy, na której człowiek odczuwa silne emocje i doznaje pewnego rodzaju oczyszczenia. Wchodząc do kościoła czujemy pewnego rodzaju respekt, potrafimy się odpowiednio ubrać, zachować z czcią godną tego miejsca. W teatrze już niekoniecznie.

Zasady teatralnego savoir-vivre’u

1. Obowiązuje nas odpowiedni, starannie dobrany, elegancki ubiór. Zapomnijmy o dżinsach, trampkach i wyciągniętym swetrze. Pamiętajmy jednak, że wierzchnie ubranie i nakrycia głowy trzeba zostawić w szatani, a nie zabierać ze sobą na widownię.

2. Nie wolno nam się spóźnić. Po pierwsze dlatego, że nie będziemy wiedzieli, o co chodzi w sztuce, poza tym wchodząc na salę w trakcie trwania spektaklu przeszkadzamy aktorom i innym widzom.

3. Kiedy jednak zdarzy się nam spóźnić, musimy poczekać do pierwszego antraktu, aby móc spokojnie zająć swoje miejsce. W przypadku jednoaktówek będziemy musieli całkowicie zrezygnować ze spektaklu.

4. Przed rozpoczęciem sztuki wyłączamy całkowicie swój telefon komórkowy, nie wystarczy wyciszenie dzwonków.

5. Przechodząc w rzędzie do swojego miejsca mijamy innych widzów, którzy przyszli wcześniej. Przechodzimy koniecznie przodem do innych, pokazywanie innym pleców, lub co gorsze podstawianie pewnych części ciała pod nos, jest równie nieeleganckie, co nieestetyczne. Jeśli kupiliśmy bilet w środkowej części rzędu, po antraktach zajmujemy swoje miejsce chwilę wcześniej niż widzowie po naszej prawej i lewej stronie.

6. Do teatru nie zabiera się jedzenia i napojów, skandalicznym wręcz zachowaniem jest wyjmowanie szeleszczących opakowań z chrupkami, cukierkami, ciastkami czy otwieranie puszek z colą.

7. Oklaski przewidziane są na koniec spektaklu, specjalnie dla widzów aktorzy po zakończeniu sztuki kłaniają się na scenie. To także bardzo dobry moment, aby na premierze złożyć aktorom gratulacje i obdarować ich kwiatami.

8. Nie wolno wychodzić w trakcie trwania sztuki, wychodzimy po zapadnięciu kurtyny

9. Wychodząc nie tłoczymy się

10. Nauczmy się, co oznaczają poszczególne dzwonki w teatrze i starajmy się przestrzegać zachowań, które one sygnalizują. Pojedynczy dzwonek zaprasza widzów na widownię. Podwójny nakazuje zająć swoje miejsce. Trzeci natomiast sygnalizuje rozpoczęcie spektaklu.