Czym jest dzień wędrownych grajków?

Czym jest dzień wędrownych grajków?

Szczególnie pierwsze jesienne dni skłaniają do nostalgii za latem. Jest to nie tylko czas zadumy, ale też weekendowych wycieczek – nieco tańszych, bo poza sezonem, i ciekawszych dla miłośników urozmaiconej kolorami przyrody.
/ 31.08.2010 17:14
Czym jest dzień wędrownych grajków?

Osobom ceniącym dobrą zabawę i wino polecam odwiedzenie alzackiego miasteczka Ribeauville. Szczególny urok ma ono we wrześniu.

Atrakcje miasteczka

W okolicach tego 5-tysięcznego miasta położone są wspaniałe Grand Cru: Kirchberg, Geisberg i Osterberg, co z pewnością samo w sobie może być magnesem przyciągającym winomaniaków. Dodatkowo w każdy pierwszy weekend września jest organizowany PFIFERDAJ – Fete des Menetriers, co możemy przetłumaczyć jako Dzień Wędrownych Grajków. Święto zakorzenione jeszcze w średniowieczu.

Kogo można tu spotkać

Podczas tej zabawy można podziwiać setki statystów przebranych w stroje średniowieczne i odgrywających rodzajowe scenki. Nie brak wówczas akrobatów, żonglerów, połykaczy ognia i rzecz jasna członków bractw grajków. Festiwal to dobry moment na podróż do średniowiecznej Alzacji. W czasie jego trwania możesz poznać różne aspekty życia w średniowieczu: życie chłopstwa, życie na zamku, ówczesne zawody, odkrycia geograficzne, itd. 

Polecamy: Alzackie ciekawostki

Co nim takiego niezwykłego

Festiwal ma ponad 600-letnią tradycję i jest najstarszym w Alzacji. Nic więc dziwnego, że co roku przyjeżdża około 25 tysięcy osób, żeby go podziwiać. Być może część z nich jest zwabiona jednym z punktów programu. 

Czytaj także: Restina - wino ze Starożytności

Punkt kulminacyjny

Otóż w niedzielę po procesji z miejscowej fontanny zamiast wody zaczyna płynąć Riesling – wina z tego szczepu udają się w okolicach Ribeauville wyjątkowo dobrze i są autentyczną dumą mieszkańców.

Zatem zapraszam do Alzacji na niedzielną degustację świetnych win.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)