Czy wszystkie dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej?

Czy wszystkie dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej?

Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że chociaż żyjemy w kraju zdominowanym przez katolików, to nie wszyscy z równym zaangażowaniem wychowują swoje dzieci w duchu wiary katolickiej. Inną kwestią są też osoby, które wyznają inną wiarę lub deklarują ateizm.
/ 22.05.2011 11:35
Czy wszystkie dzieci przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej?

Etyka zamiast religii

Nie wszystkie szkoły realizują program etyki, jako alternatywy dla nauki religii. Nie we wszystkich jest po prostu na nie zapotrzebowanie. Jest pewna grupa rodzin, które zdecydowały się wychować dziecko w duchu innej religii niż religia katolicka, albo w ogóle nie ingerować w wybór religii przez dziecko – zatem dziecko jako noworodek nie było ochrzczone. Zatem mając wybór część dzieci może nawet i szkole Twojego dziecka uczęszcza na etyką zamiast na religie.

Pamiętaj, by nigdy nie dać po sobie poznać, że Twoim zdaniem te dzieci są gorsze, a już na pewno wystrzegaj się nazywania jego rodziców w obecności Twojego dziecka „odmieńcami”, „dziwakami”, „szatanami”, „diabłami”. Takie zachowanie po pierwsze nie przystoi osobie kulturalnej, a po drugie nie chcesz przecież, żeby Twoje dziecko wyrosło na osobę, która nie ma szacunku dla innych poglądów.

Co myślą sobie dzieci, które nie przystępują do pierwszej komunii

Spotkałam się z poglądem, że dzieci, które nie przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej dotkliwie odczuwają swoją odmienność i jest im przykro, że inni będą świętować, a one nie. Nie do końca się z tym zgadzam. Otóż dzieci z rodzin, w których wyznaje się inną religię nie mają powodów, by odczuwać smutek z powodu nie przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej. Przecież ich życie duchowe przebiega inaczej, doświadczają innych rytuałów, czekają na inne wydarzenia religijne.

A skoro nie uczęszczają na religię, ani nie uczestniczą w mszach świętych to niejako są poza całym tym zamieszaniem związanym z przyjęciem komunii.

Polecamy: Obiad komunijny

Dzieci ateistów

Te dzieci też wiedzą, że choć istnieją kościoły i ludzie się tam modlą, to ich rodziny nie praktykują takich zachowań. Dzieci z takich rodzin mogą zapytać Was – rodziców, co to znaczy, że kolega/koleżanka idzie do Komunii, ale krótkie wyjaśnienie wystarczy, by dziecko zrozumiało, że jest to obrzęd religijny, w którym się uczestniczy jeśli uczestniczy się we mszach świętych. Pewnym problemem może być dla dziecka kwestia prezentów i przyjęcia, o których opowiadają dzieci komunijne, jednak i ten smutek można rozwiać.

Gdy się wahasz

Niektórzy rodzice dzieci, które nie zostały ochrzczone przed pierwszą komunią przeżywają dylematy związane z tym, czy może jednak warto byłoby ochrzcić dziecko, by razem z rówieśnikami przystąpiło do pierwszej komunii. Zanim podejmiecie decyzję zastanówcie się co ona przyniesie.
Do tej pory nie było w Waszym życiu miejsca dla katolickiego modelu zachowań stricte religijnych, a tu nagle ulegacie presji otoczenia, czy stereotypom. Z początku daliście dziecku sygnał – możesz żyć jak chcesz i wybierać sam religię albo jej brak, a tu nagle taka zmiana. Pomyślcie też o dziecku, które nigdy nie uczestniczyło w mszy świętej, a teraz ma zachowywać się w kościele swobodnie. Będzie to trudne zważywszy, że sami nie czujecie się w nim dobrze. W takie sytuacji pamiętajcie też, że Komunia to tylko jeden dzień, a wychowanie i wierność określonym postawom to zadanie na całe życie. Nie trzeba przecież być katolikiem, by być dobrym człowiekiem, a tego przecież chcecie nauczyć swoje dziecko. Nie uczcie go zatem obłudy i braku szacunku do religii, nawet jeśli sami nie wyznajecie żadnej.

Przecież nie tak chcecie wychować dziecko – nie ulegajcie presji otoczenia i nie zabiegajcie o przyjęcie sakramentu przez dziecko razem z rówieśnikami. Taką postawą dacie mu tylko do zrozumienie, że religia nie jest czymś ważnym, dziś uczestniczę w życiu religijnym bo oferuje dobrą zabawę, a jutro już nie, bo się znudziłem. 

Czytaj także: Komunia a stres dziecka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)