Czy wiesz dlaczego powstaje tęcza?

Każdy z Was widział nie raz w życiu to zjawisko. Tęcza, czyli wielobarwny łuk, widoczna jest kiedy słońce oświetla krople wody.
/ 31.05.2019 13:28

Kolorami tęczy są: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony, niebieski i fioletowy.

W zasadzie zjawisko to polega na tym, że słońce oświetla krople wody. Dlatego można zobaczyć je nawet wtedy gdy nie pada deszcz. Np. przebywając przy wodospadzie czy fontannie. Wystarczy, że słońce oświetli krople wodospadu czy krople wody w fontannie i jest bardzo możliwe, że pokaże nam się tęcza.

Ale zastanawiasz się jak powstaje tęcza? Powstaje w wyniku załamania się i odbicia promieni słonecznych w pojedynczych kroplach wody. Załamanie promieni następuje podczas wchodzenia i wychodzenia promieni z kropli, w wyniku czego białe światło słoneczne ulega rozłożeniu na różne kolory tęczy. I właśnie te odbite promienie dochodzą do naszych oczu.

Najlepszy efekt możemy zobaczyć po silnym i krótkotrwałym deszczu. Często też powstają jedynie fragmenty tęczy. Dzieje się tak, gdy niebo nie jest w całości zachmurzone a co za tym idzie deszcz nie pada równomiernie. Zjawisko tęczy występuje najczęściej na wiosnę i na jesieni.