Pierwsza Komunia Święta fot. Fotolia

Czy można uniknąć show podczas I Komunii Świętej?

Wszyscy dostrzegamy pewnego rodzaju show dokonujące się przy okazji pierwszej Komunii Świętej. Pojawiają się kreacje jak z żurnali przedślubnych, limuzyny i prezenty za tysiące złotych. Prezentujemy pierwszo komunijne show oczami Księdza Adama Ołdaka. Czy można uniknąć przesady w imię głębszych wartości?
/ 13.09.2010 15:39
Pierwsza Komunia Święta fot. Fotolia

M.P.: Czy lubi Ksiądz całe to "zamieszanie" komunijne?

K.A.O.: Pewnie zabrzmi to kontrowersyjnie, ale ja, jako ksiądz, młody ksiądz… nie lubię tego okresu. Nie lubię, bo ten przerost formy nad treścią, który ma miejsce jest dla mnie przerażający. Problemem staje się kolor wstążeczek, czy wazoników ma być 8 czy 15, ilu fotografów zatrudnić… To jest dla mnie smutne!

Pamiętam jedno spotkanie z rodzicami dzieci pierwszo komunijnych, był to wrzesień, ksiądz proboszcz mówił o całym przygotowaniu do uroczystości. Ustalał terminy spotkań, opowiadał krok po kroku … no i na koniec zakomunikował, że wszystkie dzieci będą w jednakowych strojach. Wtem wstała jedna mamusia z paznokciami na 5 cm… malowanymi w cętki i wykrzyknęła: „no właśnie na to czekałam, bo to jest najważniejsze”. Ksiądz proboszcz zdecydowanie powiedział, że nie ma o czym dyskutować, stroje będą jednolite, ponieważ komunia to nie mini ślub, ale kontynuacja chrztu świętego – biała szata odzwierciedla czystość i skromność. Mama jęknęła, że nie tak sobie to wyobrażała…

M.P.: Chyba czasami ciężej wytłumaczyć rodzicom, niż dzieciom o co tak naprawdę chodzi w tym dniu…

K.A.O.: W tym Sakramencie chodzi przede wszystkim o prostotę. Wiele wysiłku i zabiegów wkładam, aby dzieci zrozumiały istotę Sakramentu… i znaczenie Mszy Świętej. I tak np. kazanie robiłem w różnych miejscach Mszy Świętej i opowiadałem o 4 częściach z jakich jest zbudowana – obrzędy wstępne, liturgia słowa, obrzędy eucharystyczne i zakończenie. Staram się, aby dzieci zrozumiały jak wielki dar otrzymują… aby te suknie i prezenty zeszły na dalszy plan. Tam, gdzie ich miejsce.

Polecamy: Wyślij DARMOWE kartki na I Komunię Świętą!

M.P.: Czy komunijne show to znak naszych czasów?

K.A.O.: W jednej klasie rodzice mnie zaskoczyli swoim pomysłem! Wyszli z inicjatywą, aby dzieci nosiły stroje jednolite… i zadecydowali, że zapraszając na uroczystość uprzedzą gości, aby nie było wykwintnych i ekstrawaganckich prezentów. Zrobili co w ich mocy, aby dzieci uświadomiły sobie, że to Komunia Święta jest ich największym darem. Ten przypadek to niestety rzadkość, przesada i show to smutny znak naszych czasów!

Podyskutuj: Alby czy sukienki do I Komunii?

Przeczytaj: Jakie prezenty komunijne kupować?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/26.09.2010 16:13
Rzeczywiście dziś I komunia święta to jakaś szopka a nie religijne święto. Dzieci zamiast poznać sedno tego święta czekają tylko na prezenty i to wokół nich kręci się cała ceremonia. Wiadomo, że każdy daje dziecku upominki ale quody, laptopy - to już lekka przesada. Kiedyś dostawało się łańcuszek i bombonierke i czlowiek sie cieszył, a dziś po prostu robi sie dzieciom wode z mózgu.