POLECAMY

Czy moda i savoir-vivre mówią jednym językiem?

Człowiek, który kieruje się w swoim życiu savoir - vivre' m to człowiek elegancki o wyrobionym guście. Taki człowiek stosuje się zawsze do wymogów elegancji, bierze pod uwagę swój wiek, pozycję społeczną, typ sylwetki i urody i stosując te wszystkie kryteria sam określa charakter swojego ubioru w taki sposób, by wyglądać w nim jak najlepiej i by oddawał on jego osobowość i styl życia.
Czy moda i savoir-vivre mówią jednym językiem?

Taki człowiek to również człowiek zdający sobie sprawę z wszelkich wymogów, które musi spełniać ubiór ze względu na stałe, obiektywne czynniki, które funkcjonują w życiu zbiorowym. Te czynniki są natury obyczajowej, związanej z savoir vivre`m i wymogami etykiety oraz kontekstu społecznego i oczekiwaniami środowiskowymi, czy zawodowymi. Jeśli zatem np. przychodzi moda na stroje zgrzebne, robocze, wulgarne, jakoś nieeleganckie czy nieestetyczne człowiek „światowy” będzie ją po prostu ignorował.

Moda a typ sylwetki i urody

Takie czynniki jak typ urody, sylwetki, karnacja skóry, itp. determinują w znacznej mierze dobór ubioru. Jeżeli ubiory aktualnie modne nie mieszczą się w ramach tego zdeterminowanego „obszaru” należy je odrzucić. Jeżeli więc np. modne są właśnie garnitury dwurzędowe, to mężczyźni niscy i „przy tuszy” tej tendencji nie powinny się poddać. Jeżeli moda kobieca lansuje górę sięgającą do pępka lub krótszą to muszą ją odrzucić, np. kobiety o sylwetce typu A (mała do średniej; wąskie lub opadające ramiona, biust mały do średniego, smukły tułów i wąska klatka piersiowa, wąska talia, pełne biodra i pośladki, pełne nogi), bo w takim ubiorze będą zawsze wyglądały zdecydowanie źle.

Jeżeli modne są materiały o powierzchniach połyskujących stroje z tych materiałów muszą odrzucić wszystkie kobiety, które nie mogą o sobie powiedzieć „jestem szczupła”. Materiały takie zdecydowanie bowiem pogrubiają.

Moda i osobowość

Modzie poddają się w pełni tylko osoby pozbawione osobowości, a zatem osoby o niższej kulturze osobistej, osoby nie refleksyjne (żeby nie powiedzieć: bezmyślne), nietwórcze. Każdy człowiek powinien umieć podkreślać swoją osobowość również strojem.

Osobowość może również być prezentowana w kategoriach aktualnej mody, o ile tylko, oczywiście, ta moda da się w stroju danej osoby wykorzystać.

Moda i elegancja

Osoby, które uznają, że ich strój powinien być elegancki będą zawsze odrzucać te trendy w modzie, które nie spełniają kryteriów elegancji. A kryteria te to przecież w pierwszym rzędzie: skromność, tradycyjność kroju, najwyższa jakość surowców.

Polecamy: Czym jest elegancja?

Moda, wiek i pozycja społeczna

Wielu ludzi nie zauważa, że moda na coś nie jest modą „totalną” – nie dotyczy wszystkich grup wiekowych, stanów społecznych, sytuacji, okoliczności.

Gdy pojawia się jakiś trend w modzie należy zatem odpowiedzieć sobie, niezależnie od tego kto temu trendowi zaczyna hołdować, na pytanie: czy moda ta dotyczy mojej grupy wiekowej, czy przystoi mojemu stanowi, na jakie „okazje” pasuje?

Poddając się danemu trendowi w takim czy innym stopniu musimy to wszystko brać pod uwagę.

Tak np. mini spódniczki czy „koszulki” odsłaniające pępki reprezentują modę, która nadaje się tylko dla nastolatek i to tylko na „młodzieżowe” okazje i to pod warunkiem, że nastolatka nie ma grubych i krzywych nóg oraz tzw. gęsiego (tłustawego) brzucha. W pierwszych latach XXI w. można było odnieść wrażenie, że powraca tak powszechna pod koniec XVI w. moda na wydatny, przelewający się, właśnie ptasi (czyli „gęsi”) brzuch. Wtedy uzyskiwano go często przez specjalne, w tym drewniane, wkładki, obecnie przez obcisłe w pasie spodnie i obnażenie powstałej fałdy. Wtedy była to swoista, niekiedy urocza w skutkach, estetyka.

Teraz jest to tylko, niestety, pozbawione elegancji i dobrego smaku, antyestetyczne prostactwo.

Czytaj także: Marka czy klasa

Moda i savoir vivre

Savoir vivre określa bardzo precyzyjnie jakie stroje należy założyć w określonych okolicznościach i to nie tylko uroczystych, ale i codziennych. Człowiek „światowy” nigdy nie ignoruje tych wskazań i stosuje się do mody tylko wtedy, gdy je spełnia.

Moda i okoliczności

Wielu ludzi nie zauważa, że aktualna moda nie jest modą uniwersalną, ale dotyczy tylko określonych okoliczności. Moda na stroje weekendowe i sportowe jest modą obowiązującą tylko w tych obszarach, gdzie te stroje są stosowne.

Podsumowanie

Tak więc człowiek kierujący się w swoim życiu savoir vivre'm, a zatem człowiek reprezentujący kulturę wyższą, dobrze wychowany będzie modny o ile będzie to zgodne z podstawowymi normami obyczajowymi, zasadami savoir vivre`u, jego wiekiem, charakterem jego urody i sylwetki, jego „ubraniową osobowością”. 

Zobacz stronę Eksperta: www.savoir-vivre.com.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)