POLECAMY

Czemu służą egzorcyzmy podczas Chrztu

Chrzest, jako jeden z najważniejszych sakramentów dla katolika, dopuszcza go do życia w społeczności Kościoła Świętego. W czym jednak tkwi prawdziwa moc tego obrzędu?
Czemu służą egzorcyzmy podczas Chrztu

Początki egzorcyzmów

Słowo egzorcyzm wywodzi się z języka greckiego i oznacza ‘wypędzanie złych duchów’. Obrzęd ten zaliczany jest do tak zwanych sakramentaliów, czyli świętych znaków ustanowionych przez Kościół, które na podobieństwo sakramentów, mają na celu wyzwalanie człowieka spod mocy szatana. 

Do XVI wieku rytuał egzorcyzmów nie miał jednolitej formy, dopiero papież Paweł V nakazał opracować ujednoliconą liturgię egzorcyzmów, tzw. Rytuał rzymski, która obowiązuje do dziś. 1.10.1998 roku, na polecenie Jana Pawła II, została wydana nowa liturgia egzorcyzmów, która w dużej mierze opiera się na tej z XVI wieku. W dzisiejszych czasach, z powodu licznych zagrożeń ze strony współczesnej kultury, obrzędy egzorcyzmów przeżywają swój renesans.

Chrzest jako egzorcyzm

W obrzędzie starochrześcijańskim sakramentowi Chrztu towarzyszył obrzęd egzorcyzmów. Ciało chrzczonego namaszczano specjalnymi olejkami, czynności tej towarzyszyły tajemnicze formuły oraz modlitwy. Następnie podawano mu sól – symbol mądrości i lekarstwo na zło i zepsucie. Liturgia egzorcyzmów składała się z pięciu obrzędów, z których każdy zakończony był katechezą. Dopiero po tych zabiegach katechumen mógł przystąpić do faktycznego sakramentu Chrztu.

W dzisiejszych czasach księża ograniczają sakrament Chrztu do polania głowy dziecka wodą święconą oraz do odmówienia specjalnych modlitw. Istnieją obecnie dwie modlitwy z egzorcyzmem, które są odmawiane przez księży podczas sakramentu. Mają one na celu uwolnienie dziecka spod władzy szatana, a tym samym i grzechu pierworodnego, z którym rodzi się każdy człowiek. Egzorcyzm jest swego rodzaju prośbą wznoszoną do Chrystusa o:

• uwolnienie dziecka od zła,

• opiekę nad dzieckiem w jego przyszłym życiu.

W ten sposób Kościół uwalnia chrzczonego od szatana i wprowadza go na nową drogę życia w wierze i miłości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/5 lat temu
"W ten sposób Kościół uwalnia chrzczonego od szatana i wprowadza go na nową drogę życia w wierze i miłości." Tak tak oczywiście. To tylko słowa, a skutek jest odwrotny do zamierzonego. Mi jakoś nie pomógł chrzest. Szatan mnie odwiedzał w dzieciństwie. Więc dziękuje za taką "ochronę".
/7 lat temu
"Egzorcysta" heh ;))
/7 lat temu
Reszta społeczeństwa, przy obecnym systemie edukacji - nastawionym na stymulowanie lewej półkuli mózgu odpowiedzialnej za analizę i niemal zupełnym zaniedbaniu prawej półkuli (WYELIMINOWANIE FILOZOFII, JĘZYKÓW KLASYCZNYCH, MUZYKI I INNEJ SZTUKI) odpowiedzialnej za syntezę i krytyczne myślenie - przyzwyczajona poprzez pisanie na sprawdzianach i egzaminach tylko dokładnie tego, co usłyszała na lekcjach, wykładach, atk samo powtarza dokładnie to samo, co zobaczy, usłyszy i przeczyta w ogólnym nurcie medialnym. A faktycznie jest tylko jedno źródło "infromacji"; mianowicie Agencja Reuters - należąca do bankierskiej dynastii Rothschildów.
POKAŻ KOMENTARZE (2)