Cytaty religijne

Cytaty religijne

Nie bez znaczenia jest fakt, że aforyzm to gatunek wywodzący się z Biblii. Mądrości przekazywane za pomocą słów mają religijne korzenie. Sentencje religijne dają możliwość refleksji i przeżycia duchowego, pozwalają rozważać wartości religii.
/ 30.09.2016 15:56
Cytaty religijne

Jednym z najbardziej pamiętnych cytatów są słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas homilii na Placu Zwycięstwa w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi... Tej Ziemi!”. Pauza, która poprzedziła ostatnie słowa homilii miała niezwykłą moc i podkreśliła przesłanie, o jakie wzbogacił papież zwyczajowe pozdrowienie. Te dwa słowa miały dać jego rodakom wiarę i siłę, by w końcu zmienić bieg historii.

O religii

Cytaty religijne to najczęściej wybrane fragmenty świętych ksiąg, rozważań z kręgu filozofii religii, a nawet poezji pisanej przez duchownych. Wielu pisarzy, ludzi sztuki i nauki wypowiadało się na temat religii, wzbogacając kulturę. Mogą być to także wypowiedzi zwykłych ludzi, którzy odczuwają potrzebę podzielenia się duchowym doświadczeniem z innymi. Często sprzedawane są one w antologiach ilustrowanych dziełami malarstwa, wzbogacając tym samym także w wymiarze estetycznym. W świecie konsumpcji, mass mediów i upadku "staroświeckiej" moralności cytaty religijne zdają się przedstawiać szczególny rodzaj wartości.

Aforyzmy dotyczące religii pomagają także weryfikować nasze stanowisko wobec niej, są głosem w dyskusji, reprezentującym szersze spektrum niż tylko „za” i „przeciw”:

„Modlitwa to nie święty obrazek. Modlitwa to ateista, płaczący nad cierpieniem przyjaciela.”
Desiree Franco (13 lat)

„Religia jest życiem sumienia.”
Wasilij Rozanow

„Łatwiej jest miasto w powietrzu wybudować, niż państwo założyć bez religii.”
Plutarch

„Istotą religii jest odpowiedź na pytanie: dlaczego żyję i jaki jest mój stosunek do otaczającej mnie nieskończoności świata.”
Lew Tołstoj

„Chrystus nie umarł, żeby zbawiać ludzkość, ale żeby nauczyć ludzi, jak się zbawiać nawzajem.”
Oscar Wilde

Zobacz też : Cytaty i przysłowia biblijne

Poezja klasztorna

Pewnym fenomenem jest poezja pisana przez duchownych lub siostry zakonne, będąca niezwykłym świadectwem przeżywania wiary, niepodobnym do powszechnego doświadczenia. Poniżej fragment poezji zza murów Kontemplacyjnego Zakonu Sióstr Karmelitanek.

Zobacz też : Sławne cytaty z literatury polskiej

„Uciszenie”

W cierpieniu
zbliżam się do gwiazd odległych,
co drżącym światłem znaczą swe istnienie;
do słońc chmurami przesłoniętych,
co promieniami w mroki się wciskają.
Wznoszę się wyżej jeszcze
ku nieodgadnionym,
mglistym szlakom twego spojrzenia,
by tam, wśród ciszy uklęknąć przed Tobą
i w oczach twoich szukać uciszenia.

(s. Maria Weronika od Przenajświętszego Oblicza OCD)