Halloween dla dzieci fot. Fotolia

Cukierek albo psikus - Halloween dla dzieci

Halloween to kolorowe stroje, dużo śmiechu, mroczny klimat, straszne opowieści o duchach, mnóstwo słodyczy... Tego właśnie chcą nasze pociechy, niezależnie od tego czy Ty jesteś, czy nie fanem amerykańskiego Halloween. Jak zorganizować Halloween dla dzieci w ciekawy i oryginalny sposób?
/ 30.10.2012 10:16
Halloween dla dzieci fot. Fotolia

Halloween jest doskonałą okazją, by zorganizować zabawę dla maluchów. Ciekawe konkursy, dekoracje i halloweenowe zabawy to podstawa udanej imprezy. W jej przygotowaniu najlepiej pomogą nam wyobraźnia dziecka oraz kilka wskazówek, które pozwolą nam ułożyć przemyślany scenariusz.

Kostium na Halloween

Nasze pociechy mogą wcielić się w postać strasznego potwora lub czarownicy. Kostium można co prawda wypożyczyć, ale lepiej w przygotowanie zaangażować same pociechy, z pewnością będzie to dla nich olbrzymia frajda. Zaangażowanie dziecka w przygotowanie przebrania będzie dla niego świetną zabawą. Jako materiały możemy wykorzystać niepotrzebne ubrania oraz wybrać się do pasmanterii, gdzie na pewno znajdziemy dziesiątki dodatków.

Do metamorfozy naszej pociechy w czarownice lub wampira pomoże nam makijaż. Farbki lub kredki do twarzy (typu bodypainting) możemy kupić w sklepie z kostiumami. Dzięki nim szybko ucharakteryzujemy naszego malucha w dowolną postać. Szablonów makijażu możemy poszukać np. na portalu YouTube, gdzie jest mnóstwo filmów pokazujących jak krok po kroku wykonać taki makijaż.

Zobacz też: Temat miesiąca: Czas karnawału i studniówek!

Pamiętajmy, by malowanie twarzy rozpocząć od kolorów jaśniejszych, a następnie stopniowo dodawać ciemniejsze – mówi Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych. – Warto sprawdzić, czy używane przez nas produkty są wytrzymałe termicznie. Tylko te nie spowodują tworzenia się na buzi malucha smug, nawet przy różnicy temperatury – dodaje.

Zobacz też: Prezenty na mikołajki za mniej niż 50 zł

Zabawy na Halloween

Aby Halloween było udane trzeba zadbać także o inne atrakcje dla naszych pociech. Dzieci bardzo szybko się nudzą, dlatego przygotowując zabawę bądźmy kreatywni. Można zorganizować np. tańce, konkursy piosenek i recytacji wierszyków czy gry grupowe, np. w twistera. Warto również pomyśleć o zabawach, które będą budowały klimat wieczoru. Jedną z ciekawych propozycji dla dzieci jest konkurs na najstraszniejszą twarz potwora namalowaną na balonie. Możemy także zorganizować zawody w jedzeniu zawieszonych jabłek bez użycia rąk czy wycinanie dyni, którą postawimy przed domem. Równie ciekawym pomysłem jest schowanie słodyczy w różnych miejscach, które dzieciaki mają odnaleźć. Dla najbardziej odważnych zawsze pozostaje tradycyjne już straszenie w okolicy i zbieranie słodyczy, czyli zabawa w „cukierek albo psikus”. Dla tych, którzy wolą zostać w domu pozostaje konkurs na najstraszniejszą historię, którą wymyślą maluchy.

Jak zrobić jadalną krew?

Składniki:

  • 2/3 szklanki miodu
  • 1/3 szklanki wody
  • 5 łyżek mąki kukurydzianej
  • 5 łyżek czerwonego barwnika spożywczego
  • 3 krople zielonego barwnika spożywczego

Przygotowanie w 3 krokach:

  • Krok 1: Zamieszaj wodę i mąkę kukurydzianą,
  • Krok 2: Dodaj miodu i zmiksuj całość,
  • Krok 3: Powoli dodawaj barwniki, by uzyskać jak odpowiedni odcień (dodaj odrobinę kakao w proszku, by był ciemniejszy lub mleka – by rozjaśnić)

***

Zobacz też: Jaki prezent kupić na Dzień Dziecka?

Dekoracje na Halloween

Żeby maluchy poczuły atmosferę Halloween, miejsce zabawy musimy odpowiednio przygotować. Podstawą jest zasłonięcie okien tak, by zapanował półmrok. Można do tego użyć choćby brystolu czy koca, na których warto umieścić ozdoby np. wycięte z papieru nietoperze lub zrobione z kłębka wełny, patyczków i drucików pająki. Już od progu dzieci witać może napis informujący o tym, że przekraczają właśnie granicę strachu. Dobrym rozwiązaniem są także sztuczne pajęczyny czy szczęki, które można z łatwością zrobić z tektury. Oblane woskiem świeczki i stare serwetki będą również doskonałym elementem wystroju. Bardzo istotna jest także odpowiednia, klimatyczna muzyka lub np. odgłosy sów, kruków czy skrzypiących drzwi. Tak przygotowane miejsce zagwarantuje nam dobrą zabawę i pozostanie w pamięci dzieci na długo.

Zobacz też: Domówka z motywem przewodnim – garść pomysłów na karnawałową imprezę!