POLECAMY

Chusta i pelerynka

Chusta i pelerynka to dodatki, o których nie powinniśmy zapominać przygotowując dziecko do przyjęcia Chrztu.
Chusta i pelerynka

Chusty i pelerynki są równie istotne, jak sam strój. Stanowią bowiem jego dopełnienie.

Chusta

Jednym z najważniejszych dodatków, których nie powinno zabraknąć podczas przyjmowania sakramentu przez dziecko, jest biała chusta. Symbolizuje ona bowiem łaskę Chrztu św. i czystość poprzez obmycie z grzechu pierworodnego.

Chusty mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są satynowe i z żorżety. Mogą mieć kształt kwadratu, prostokąta lub serca. Ozdobione są tasiemkami, kokardkami lub haftami w kolorze białym, ecru, złotym lub srebrnym. Chusta może być gładka, bez żadnych ozdób. Na większości znajduje się jednak obrazek gołębicy, chrzcielnicy, świecy lub krzyża. W niektórych sklepach możemy również złożyć zamówienie na specjalną dedykację dla dziecka, haftowaną na chuście. Cena takiej chusty wynosi ok. 15–30 zł.

Pelerynka

Ubranko do chrztu można ozdobić pelerynką. Ma ona najczęściej kształt półkola i jest wiązana na tasiemki. Pelerynki są najczęściej w kolorze białym lub ecru. Możemy wybierać między haftowanymi, a tymi z wytłaczanymi lub wypalanymi wzorami (hostii, gołębia, krzyża lub serca).

Pelerynka może mieć również formę ubranka – z rękawkami i kapturem. Jest zapinana lub wiązana pod szyją na tasiemkę (cena ok. 30–50 zł). Może być również w formie futerka (cena ok. 90–120 zł).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)