POLECAMY

Alzackie ciekawostki

W Alzacji oprócz win klasycznych możecie się spotkać z kilkoma ciekawostkami.
Alzackie ciekawostki

Nic dziwnego, przecież tradycja win alzackich sięga starożytności. Przez stulecia smak i jakość win opierała się próbom sprowadzenia win alzackich do poziomu masowej produkcji. Dziś z dumą region ten produkuje wina dla koneserów.

Czy to szampan czy nie szampan

Najpopularniejsza z alzackich ciekawostek to Cremant d’Alsace. Jest to wyborne białe wino musujące wytwarzane metodą tradycyjną – tak poprawnie należy określać Cremant d’Alsace. Nie wypada mylić go z szampanem – tego terminu używaj tylko do win musujących pochodzących z Szampanii. Do wyrobu Cremant używa się zwykle odmiany Pinot Blanc, ale można także dodać Rieslinga, Pinot Gris, Chardonnay. Możecie spotkać się również z jego różowymi wersjami.

Pułapki na etykietach

Inną pułapką na jaką możecie się natknąć na etykiecie są wina Edelzwicker. W przeciwieństwie do stanowiących większość win jednoodmianowych Edelzwicker robi się kupażując różne gatunki winogron.

Słodka nuta alzackiego wina

Prawdziwym obiektem westchnień są alzackie wina słodkie. Choć są często niebywale drogie, to z pewnością ich smak rekompensuje ubytki w portfelu. Popularniejsze są wina z późnych zbiorów - Vendanges Tardives VT. Tak określa się wina wytłaczane z bardzo dojrzałych gron, zebranych nieco później niż zwykle. Są one bogate, intensywne, aromatyczne, skoncentrowane, często bardzo słodkie. Nic dziwnego, że stanowią dumę regionu.

Polecamy: Pinotage

Dobroczynna pleśń

A prawdziwą alzacką arystokracją są Selection de Grains Nobles SGN. Są to wina wytwarzane z winogron z późnego zbioru zaatakowanych przez szlachetną pleśń. Są słodkie, bardzo bogate, skoncentrowane, na ogół bardziej finezyjne niż Vendanges Tardives.

Tylko wybrani

Do produkcji zarówno Vendanges Tardives jak i Selection de Grains Nobles dopuszcza się wyłącznie szczepy: Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris i Muscat.

Czytaj także: Restina - wino ze starożytności

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)