POLECAMY

Jakie są pewne objawy ciąży

Czy nudności i zawroty głowy są pewnym sygnałem, że jesteś w ciąży? Niekoniecznie. Sprawdź, kiedy warto zrobić test ciążowy!
Jakie są pewne objawy ciąży

Opisujemy objawy, które mogą świadczyć o zapłodnieniu, a także radzimy, kiedy warto zrobić test ciążowy.

Gdyby ktoś pokusił się o napisanie pracy magisterskiej o objawach ciąży, poświęciłby na to kilka tomów. Nie wierzysz? Porozmawiaj z zaprzyjaźnionymi mamami. Ja to zrobiłam i oto, co mi opowiedziały.
 

Zaskoczyło mnie...

Ola: "Pewnego dnia przyszłam do pracy, zrobiłam sobie kawę i... nie tknęłam jej do końca dnia. A przecież ją uwielbiam". Agnieszka: "Zwykle przed miesiączką pobolewają mnie piersi, a tym razem NIC!". To inaczej niż u Kasi, którą przeraziło to, że piersi bolą ją mocniej niż zwykle. A Marta? "Moja ciąża zaczęła się infekcją pochwy!". U Gosi w dniu miesiączki pojawiło się krwawienie, ale zniknęło kilka godzin później. Z kolei Hannę najpierw odrzuciło od papierosów, a później była osłabiona i rozchwiana emocjonalnie. Agnieszka? Uwielbia wędliny, ale w ciąży nie mogła wytrzymać ich zapachu. Beata: "Wynik testu był negatywny, ale mąż był pewny, że jestem w ciąży, bo... miałam inny kształt brzucha!".
Czy wszystkie wiedziały, że są w ciąży? Nie. Niektóre przeczuwały, inne przestraszone reakcją swojego organizmu pędziły do lekarza lub do apteki po test ciążowy – na wszelki wypadek.

Dziwnie się czuję

Gdy spytałam Zuzannę o jej objawy ciąży, stwierdziła: "Było coś nie halo". Pewnie uśmiechnęłaś się, bo znasz to uczucie... Dlaczego Zuza czuła się "nie halo"?
Z chwilą zapłodnienia komórki jajowej organizm kobiety przechodzi olbrzymie zmiany, dzięki którym malec w brzuszku może się zdrowo rozwijać. Tak, burza hormonów to właściwe określenie na to, co się dzieje w twoim ciele. I to te hormony odpowiadają za to, co czujesz. A możesz:
- Czuć ból w brzuchu - tak jak w czasie miesiączki.
- Biegać do ubikacji. Oczywiście częściej niż do tej pory – to efekt działania hormonów progesteronu i estrogenów na pęcherz moczowy.
- Narzekać na nudności, wymioty, ślinotok... Pojawiają się około szóstego tygodnia ciąży i zwykle mijają po miesiącu czy dwóch.
- Jeść więcej lub mniej. To czas na jedzeniowe zachcianki.
- Czuć się zmęczona. Potrzebujesz także więcej snu. Możesz skarżyć się na zawroty głowy, a nawet na omdlenia.
- Być wrażliwa na zapachy. Odczuwasz je intensywnie, na niektóre możesz reagować nudnościami.
- Nie mieć ochoty na kawę, papierosy... Jakby organizm sam wiedział, co jest dla ciebie dobre.
- Odczuwać niepokój, rozdrażnienie, nadpobudliwość...

Te objawy ciąży lekarze nazywają subiektywnymi. Mogą, ale nie muszą oznaczać, że jesteś w ciąży. Choć jeśli jest ich kilka, to jak nie mieć pewności?

Zrobię test

Kolejny krok to zrobienie testu ciążowego. Gdy zobaczysz dwie kreski, to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Dlaczego nie na pewno? Wprawdzie współczesne testy są szczere do bólu – ciążę wskażą na 99 proc. – to jednak zdarza się im pomyłka spowodowana np. uszkodzeniem mechanicznym testu czy chorobą przyszłej mamy (np. tarczycy).

Jak działa test?

By zadziałał, potrzebny jest twój mocz. To w nim znajduje się hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa), który twój organizm produkuje od pierwszych dni po zapłodnieniu. Jednak dopiero po dwóch tygodniach jego stężenie jest odpowiednie, by potwierdzić twój stan. Stąd zalecenia producentów, by testy robić w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim.
A jeśli test pokazał jedną kreskę? Są trzy tego powody: nie jesteś w ciąży, test jest zbyt mało czuły, stężenie hormonu HCG jest niskie. Wtedy pozostaje ci poczekać kilka dni, by powtórzyć test albo kupić inny. A jeśli nie jesteś w ciąży, to... Sama już wiesz, co robić:)

Idę do lekarza

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i test pokazał dwie kreseczki, to pędź do lekarza. To on potwierdzi, czy będziesz mamą. Może to zrobić na dwa sposoby: podczas badania ginekologicznego (oceni, czy są zmiany w narządach płciowych, m.in. rozpulchnienie pochwy, przekrwienie szyjki macicy, zmiany śluzu szyjkowego) albo USG (pęcherzyk ciążowy jest już widoczny dwa i pół tygodnia po zapłodnieniu).

To prawie pewne, gdy...

Niektóre sygnały wysyłane przez organizm trudno przegapić. Oto prawie pewne objawy ciąży:
1. Brak miesiączki. To prawie pewna oznaka ciąży, choć jej spóźnienie czy zatrzymanie może być spowodowane np. stresem.
2. Zmiany w gruczołach piersiowych. Obrzmienie, poszerzenie żył widocznych pod skórą, wokół brodawek pojawiają się niewielkie guzki, przebarwienie obwódek piersiowych.
3. Podwyższona temperatura ciała. Jeśli jesteś w ciąży, to przez dwa, trzy tygodnie po owulacji masz stan podgorączkowy (ponad 37 st. C).

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog położnik

10 najlepszych narzędzi i kalkulatorów na Mamotoja.pl. Sprawdź!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/9 lat temu
moja miesiaczka spoznia sie 3 dni brzuch boli jak na okres ale okresu brak,temperatura ciała 37 lub wiecej
/9 lat temu
nie wiem co mi jest wyjechalam na wczasy i mialam goraczke 38 stopni i nic poza tym. zadnych innych objawow teraz wrocilam i mam calodniowe mdlosci brak apetytu i tez goraczke... dodam ze mam dostac okres za 3 dni a piersi bola mnie inaczej niz przed okresem. odczuwalam tez silne bule pleców odc ledzwiowy i miesnia wzdloz kreguslopowego. prosze o wiadomosc
/9 lat temu
Madziuszka. Ja ok 14 września dostałam temperaturę 40 st. A później nawet do tej pory mam temp 37-37,5. Okres miałam dostać jakieś 8 dni temu i po okresie ani widu ani słychu :). Mam cicutką nadzieję,że to dzidziuś tak dał o sobie znać. Ale ponieważ nigdy nic niewiadomo to jutro idę do lekarza i będę wiedziała na sto procent. Pozdrawiam ciepło.
POKAŻ KOMENTARZE (33)