POLECAMY

Słownik rodzinny

Zajączek wielkanocny

Wielkanoc staje się dobrą okazją do wręczania sobie prezentów. Przynosi je... zajączek wielkanocny! Tradycja ta, tak popularna w Niemczech, w Polsce także znajduje swoich zwolenników…

Podarunki wielkanocne są dość skromne – zwłaszcza w porównaniu do tych gwiazdkowych. W Niemczech popularne są prezenty małe – mieszczące się w tekturowe jajka, którymi każdy jest obdarowywany. W Polsce tradycja dawania prezentów jest z pewnością mniej popularna, ale jeśli ktoś decyduje się na prezenty pakuje się je w normalny papier lub torebeczki.

Najczęściej prezentuje się, podobnie jak we Francji, łakocie. Słodycze przybierają różne formy – od marcepanowych króliczków po czekoladowe jajka. Są bardzo miłym dodatkiem do atmosfery świątecznej.

Zajączek wielkanocny może te czekoladowe prezenty „pochować” w mieszkaniu lub na ogrodzie- wtedy dzieci muszą odnaleźć smakołyki. Jednak tradycja chowania słodyczy jest w Polsce bardzo rzadka i jeśli już to stosowana w celu zwykłej zabawy z dziećmi.

Warto pamiętać o takiej tradycji wybierając się do rodziny lub znajomych z dziećmi. Prezentując maluchom słodycze lub chowając je przemyślnie w dziwnych miejscach można dostarczyć im nie lada zabawy!