POLECAMY

Słownik rodzinny

Jasełka

To widowiska sceniczne na temat Bożego Narodzenia, które wzorowane są na średniowiecznej sztuce misteriów franciszkańskich. Za ich twórcę uznawany jest Święty Franciszek z Asyżu.

Fabuła jasełek oparta jest na historii narodzin Chrystusa i spisku Heroda. W inscenizacji zazwyczaj biorą udział następujące postacie: Maryja, Józef, Trzej Królowie, Dzieciątko Jezus, Aniołowie oraz Pasterze. Początków przedstawień jasełkowych badacze doszukują się już w XIII wieku. W Polsce zyskały popularność XVII wieku

Tradycyjnie okres wystawiania jasełek rozpoczyna się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego, czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej, które kończy okres Bożego Narodzenia. Pierwsze przedstawienia tego typu były ściśle związane ze sztuką sakralną, stąd wystawiane były tylko w gmachach kościołów. W późniejszym czasie do grona postaci jasełkowych dołączyły inne poza biblijne postaci jak: Dzieci, Słudzy, Śnieżynki itp., między innymi dlatego jasełka przeniosły się także na grunt świecki. Dziś takie przedstawienia organizuje się w szkołach, przedszkolach, domach kultury, nie trzymając się do ściśle pierwowzoru włoskiego.