POLECAMY

Słownik rodzinny

Dresscode

Dresscode to dosyć nowy termin w naszej polskiej rzeczywistości kulturowej. Określa zbiór reguł, jakimi powinniśmy kierować się przy doborze stroju do pracy.

Kiedyś strój służbowy był dowolny, nikt nie narzucał nam co powinniśmy na siebie włożyć, do czasu jak do firm i urzędów nie wtargnął dresscode. Odtąd reguły doboru stroju stały się bardziej restrykcyjne i wymagające od pracownika gustu, elegancji i schludności.

Urzędnikom, pracownikom biurowym, pracownikom dużych firm i korporacji nie wolno ubierać się dowolnie do pracy. Ich strój musi być dostosowany do wymogów przełożonego, zajmowanego stanowiska , wizerunku i polityki firmy. Ubiór pracownika jak wskazują różne badania psychologiczne może poprawić w czach klientów wizerunek firmy i podnieść jej wiarygodność.

Zobacz: Dresscode dla panów

Zasady dresscode'u dla pań

Panie mają znacznie większe pole do popisu niż panowie, etykieta stroju bowiem traktuje je łagodniej niż panów. Oprócz klasycznych kostiumów i bluzek z kołnierzykiem, mogą ubrać się w elegancką sukienkę, spodnie w kant i wełniany żakiet czy samą elegancką bluzkę do obcisłej spódnicy. Znacznie większa swoboda obowiązuje również w doborze kolorów, dopuszczalne są pewne odcienie zieleni, beżów, brązów czy bordo. Nie wolno im natomiast przesadzać z biżuterią - mogą założyć góra dwa elementy.

Zobacz: Dresscode w serwisie Moda

Najczęstsze błędy

  • zakładanie zbyt wyciętych bluzek, które odkrywają pachy, dekolt, plecy czy brzuch;
  • nadmiar biżuterii;
  • chodzenie w odkrytych butach;
  • niezakładanie rajstop;
  • chodzenie w zbyt krótkich spódnicach.

Zasady dresscode'u dla panów

Panowie powinni zakładać garnitur, koszulę i krawat. Ten ostatni nie może mieć krzykliwych kolorów i zbyt odważnych wzorów, musi doskonale pasować do całości stroju. Powinien sięgać do paska od spodni. Garnitur musi być klasyczny i w tradycyjnym, nierzucającym się w oczy kolorze, dobrze skrojony i dopasowany do sylwetki. Koszula natomiast powinna współgrać z garniturem i urodą pana.

Powinno unikać się noszenia gładkich białych koszul do pracy, zarezerwowane są one bowiem na specjalne okazje jak ślub czy uroczysta kolacja.

Najczęstsze błędy

  • zakładanie znoszonych podkoszulków;
  • chodzenie w sandałach;
  • rozpinanie kołnierzyków;
  • luzowanie krawatów.

To co nosimy do pracy powinno być klasyczne i eleganckie, musi podkreślać naszą osobowość i współgrać z polityką firmy. Niektóre przedsiębiorstwa, aby uniknąć zamieszania w strojach i uchybień w ich doborze, wprowadziły specjalne mundurki, które podkreślają wizerunek firmy.