zniczulenie zewnątrzoponowe

napisał/a: agatek2 2007-07-06 23:05
mam dośc poważne pytanie.nuruje mnie ta sprawa od pewnego czau, a nie moge znalesc dpowiedzi w internecie, sa same ogolniki............a wiec
chodzi o to, ze od dziecinstwa mam skrzywiony kregoslup.... z powodu roznych wielkosci platow bidrowych....... o tyle mam dobrze, ze nastapila kompensacja, ze skrzywil sie i na gorze i na dole, wiec sie wyrownalo i trzymam pion i nie widac tego golym okiem. mam skolioze.....ostatnio gladalam prgram na temat znieczulenia zewnatrzoponowego i tam powiedzieli ze przeciwskazaniem sa pewne wady kregoslupa..
czy skolioz sie zalicza do tego??????? jesli tak to sa jakies inne sposoby znieczulenia????
nie jestem jeszcze w ciazy, ale napewno planuje miec dziecko. w kazdym razie jestem dosc podatna na bol i troszke mnie to zmartwilo.............
ktos zna odpwoiedz???????
napisał/a: Magiczna 2007-07-28 14:55
proponuje udac sie do lekarza, on napewno bedzie znal odpowiedz
napisał/a: ~gość 2007-07-31 11:16
Skolioza nie jest przeciwskazaniem do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Najważniejszymi przeciwskazaniami są: brak zgody pacjenta, zakażenie w miejscu wkłucia, zaburzenia krzepnięcia krwi, hipowolemia i wstrząs, naglące stany położnicze ( łożysko przodujące, ostra zamartwica płodu). Natomiast względnymi, niejednoznacznymi przeciwskazaniami są przedwczesna odklejanie lożyska, ryzyko krwawień czy stwardnienie rozsiane. a także podawanie aspiryny i heparyny.
Dobry anestezjolog poradzi sobie z Twoją skoliozą bez większych problemów. Widziałam już znieczulenia zewnątrzoponowe i podpajęczynowkowe u ludzi z zaawansowanymi schorzeniami kręgosłupa. Oczywiście, jak już w ciąży będziesz, porozmawiaj z lekarzem na ten temat, powiedz o swoich obawach, o tym, że boisz się bolu, że jesteś nieodporna..każdy ma prawo wyboru.
napisał/a: agatek2 2007-08-22 23:29
oooo dziekuje bardzo za odpwoiedź.......