Zez u niemowlęcia

napisał/a: czikulinka 2010-10-06 15:35
Moje dziecko (5 miesięcy) zezuje na jedno oko. Pediatra nic na ten temat nie mówi (już mi ręce opadają jak myślę o tej lekarce. W sumie nie wiem, czy ona w ogóle tego zeza zauważyła), za to lekarz rehabilitant kazał skontrolować oczy. Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie? Czy są jacyś specjalni okuliści dla niemowląt? Czy ten zez mu przejdzie, czy tak zostanie? Biedne moje zezowate szczęście:( Zamartwiam się na śmierć, normalnie cały czas z czymś mamy problem.
roxana21
napisał/a: roxana21 2010-10-06 17:07
trzeba jak najszybciej do neurologa z dzieckiem. a czy ma problemy z napięciem mięśni? wygina się bardziej w jedną stronę?
napisał/a: czikulinka 2010-10-06 17:37
tak, zdecydowanie wygina się w lewą stronę (w moją prawą). Myślałam, że ma lekki przykurcz główki. Kurczę, jestem coraz bardziej zestresowana. Jak miał 6 tygodni, zwracałam na to uwagę chirurgowi (że tak przekręca tę główkę), a potem pediatrze, ale obie stwierdziły, że nie widzą powodu do konsultacji neurologicznej (chirurg stwierdziła, że nie czuje sztywności mięśni). Ale ta asymetria jest ewidentna, kolejny chirurg, u którego byłam ostatnio, potwierdził, że jest konieczność zrobienia serii zabiegów. Czy powinnam upomnieć się u pediatry o skierowanie do neurologa?? Ta baba jest beznadziejna. Wyciągnięcie od niej skierowania na cokolwiek graniczy z cudem. Czy na ewentualną konsultację prywatną też potrzebuję skierowanie? Nie muszę tego robić państwowo, byle moje dziecko miało wszystkie potrzebne badania i leczenie.
roxana21
napisał/a: roxana21 2010-10-07 17:54
pewnie, ze prywantnie nie potrzebujesz skierowania. wyszukaj dobrego neurologa dziecięcego i idz jak najprędzej na wizytę
napisał/a: czikulinka 2010-10-07 18:43
@roxana2, dzięki wielkie, zapisałam już dziecko do neurologa (opinie w internecie ma bardzo dobre). Wizytę mamy dopiero za półtora tygodnia. Po konsultacji napiszę, co mi powiedział. W tej samej prywatnej klinice zapisałam też dziecko do okulisty specjalizującego się w leczeniu dzieci, również tak małych. Ogólnie pani w recepcji zdziwiła się, że pediatra nie odesłała mojego dziecka do Centrum Zdrowia Dziecka, bo tam podobno mają odpowiednie warunki do badań oczu niemowląt.
pawel76
napisał/a: pawel76 2010-10-08 14:42
im intensywniej bedziesz ćwiczyć z dzieckiem tym większe szanse ,że nie będzie miało problemów ze zdrowiem potem
napisał/a: czikulinka 2010-10-15 22:37
Byliśmy dzisiaj u lekarza (pani dr Małgorzata Perończyk-Marchlewska) i mogę bardzo polecić. Pani doktor była bardzo sympatyczna, ma naprawdę wspaniałe podejście do dzieci i rodziców;) Dla małego byla bardzo delikatna, jedno oczko udało się zbadać bez problemu, przy drugim stracił już cierpliwość, ale cały czas z nim uspokajająco rozmawiała. Mnie również cierpliwie tłumaczyła wszystkie wątpliwości. Synek rzeczywiście ma zeza zbieżnego, bardziej lata mu lewe oczko, ale zdaniem pani doktor to ciągle może być zez fizjologiczny (u większości dzieci powinien puścić do ok. 6. miesiąca, ale u takich jak moje ze wzmożonym napięciem mięśni albo innymi tego typu dolegliwościami, może się trochę przedłużyć). Zrobiliśmy badanie dna oka, które wyszło prawidłowo, a kontrolę mamy w 9. miesiącu życia mojego szkrabika:)