Studenckie małżeństwa

napisał/a: taki_jeden 2008-03-11 01:40
Witam,
w jednej z gazet czytałem, że istnieją trzy rodziaje stypendiów:
- dla "kujona-studenta"
- dla "biednego-studenta"
- dla "zakochanego-studenta"

jak się pewnie domyślacie chodzi mi o ten trzeci wariant. Mianowicie moja ukochana chodzi na Akademię Rolniczą w Poznaniu, a ja na Politechnikę w tym samym mieście. Nie łapiemy się na stypendium socjalne, bo nasi rodzice zarabiają na poziomie.

Mój problem polega na tym czy isnieje coś takiego, czy to tylko kaczka dziennikarska?? jeżeli tak, to komu się ono należy. Zaznaczam, że po ślubie zamieszkalibyśmy w innym niż nasi rodzice lokalu (w mieście gdzie znajdują się nasze uczelnie), de facto tworząc osobne gospodarstwo domowe o zerowym dochodzie.

Dzieki za wszelką pomoc.
pozdrawiam z Poznania
napisał/a: ~gość 2008-03-11 18:57
nie mam szczerze mowiac zbyt wielkiego pojecia na ten temat, ale podobnie jak Ty wiem, ze cos takiego istnieje. Rowniez chcialabym sie wiecej dowiedziec na temat stypendium malzenskiego, poniewaz za rok z moim ukochanym bierzemy slub i takze oboje jestesmyt na studiach :)
napisał/a: ~gość 2008-03-11 19:09
taki_jeden napisal(a):czy isnieje coś takiego
tak istnieje Trzeba sprawdzić na stronie swojej uczelni bo pewnie każda ma inaczej. Albo popytać się w dziekanacie.

Ja np. znalazłam na stronie uczelni mojego Ł. że za małżeństwo studenckie uznaje się związek małżeński studenta studiów dziennych z osobą nie pracującą zawodowo. A wysokość stypendium socjalnego dla małżeństw studenckich ustalana jest na podstawie dochodów ich rodzin, zarówno w przypadku samodzielnego zamieszkania małżeństwa studenckiego jak i zamieszkania w domach rodzinnych.
napisał/a: orka2 2008-03-12 18:14
taki_jeden, nie ma czegos takiego chyba :) jest po prostu nomalne stypendium socjalne (które dla małżeństw liczy się inaczej ) ale trzeba spełnić podstawowy warunek do otrzymania stypendium socjalnego, czyli nie przekroczyć odpowiedniej kwoty na osobę w rodzinie ( 540 zl ). Bo z jakiej paki małżeństwo studenckie miało by dostać kasę skoro mają więcej niż minimum socjalne :P I nie zapominajmy że według prawa to rodzice powinni nam w pierwszej kolejności zapewnić utrzymanie :)
napisał/a: MonikaLuc 2008-03-12 18:44
mój brat który studiuje dziennie (2 kierunki) i jego narzeczona jeden dzienny, planują pobrać się w październiku, i podobno jest coś takiego jak stypendium na niepracującego małżonka - zamierzają się o to starać. Nie znam niestety szczegółów.
napisał/a: ~gość 2008-03-13 22:23
u mnie na UJ bylo ze dla nowozencow przez rok jest stypendium ale trzeba przyniesc papierek. jak jest teraz nie wiem