dziecko z mężatką

napisał/a: bialadama1 2011-08-18 13:47
Witam mam takie pytanie do was .... bo jestem z Mężatką jej mąż siedzi więzieniu 3 miesiące i jeżeli ona zaszła by w ciąży teraz zemną to komu przyznali by ojcostwo??????? jeżeli jego nie ma to nie mógł mieć z nią stosunku... Dziękuje za odpisanie :)
napisał/a: ~Aśka 2011-08-18 14:22
Mężowi z mocy ustawy. Trzeba będzie założyć sprawę o obalenie ojcostwa.
napisał/a: ~Aniutek 2011-08-18 14:34
A co będzie jak wyjdzie mężuś z paki? Radzę uważać, chyba że nie siedzi za morderstwo :P
napisał/a: ~Aśka 2011-08-18 14:48
Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
Art. 62. § 1. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji.
§ 2. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
§ 3. Domniemania powyższe mogą być obalone tylko na skutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Pozew do sądu może złożyć mąż matki dziecka, matka dziecka, dziecko po osiągnięciu pełnletności lub prokurator. Trzeba pamiętać o sześciomiesięcznym terminie:
Art. 63. Mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Art. 69. § 1. Matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.
Art. 70. § 1. Dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności.