Bajki w telewizji

napisał/a: jente8 2007-01-31 17:06
Jak wygląda relacja: Wasze dzieci a telewizor? Czy spędzają przed nim dużo czasu? Czy oglądają tylko bajki, czy może oglądają razem z Wami inne programy?
Jeśli oglądają bajki, to jakie? Macie jakieś programy z bajkami (Cartoon Network, MiniMini)?
I jeszcze jedna kwestia, która właściwie miała być głównym tematem: czy pamiętacie bajki, które oglądaliście w dzieciństwie? Jakie lubiliście najbardziej?

Ja rozmarzyłam się dziś właśnie nad bajkami typu "Reksio" czy "Zaczarowany ołówek", "Krecik", "Pomysłowy Dobromir", "Żwirek i Muchomorek" (tytuł był chyba inny)... dużo by wymieniać. Na szczęście jest taki program jak MiniMini, gdzie wiele z tych bajek jest nadal nadawanych. Mnie bardzo cieszy, że moja siostrzenica i siostrzeniec wydają pisk radości, gdy zaczyna się "Bolek i Lolek" albo "Miś Uszatek", a od "Pokemonów" odwracają się z niechęcią. Tamte bajki przedstawiały jakieś wartości, uczyły czegoś, natomiast niektóre nowe bajki... szkoda słów.
Niestety, niektóre bajki zniknęły z telewizji już chyba bezpowrotnie: kto pamięta bajkę "Mali mieszkańcy wielkich gór", albo "Przybysze z Mat-planety"? Chyba nie ma co liczyć na ich powrót, chociaż bardzo wiele osób (roczniki 70'-80') wspomina je z uśmiechem i mówi o nich jako o bajkach swojego dzieciństwa. Dlaczego niektóre bajki nadal są nadawane, a niektóre nie?
Jakie bajki chcielibyście przywrócić, a jakim (z nowych) jesteście przeciwni i dlaczego?
napisał/a: Kaira86 2007-01-31 20:26
Pamiętam o takich bajkach ja Smurfy,Gumisie,Pszczółka Maja(uwielbiałam tą bajke),Reksio,Kot Filemon,o Krecika też uwielbiałam,Sąsiedzi to była bardzo śmieszna bajka...nie lubiałam natomiast bajek z kaczorem donaldem,myszka miki itd itp...
ula_jente napisal(a):to pamięta bajkę "Mali mieszkańcy wielkich gór", albo "Przybysze z Mat-planety"?

wiesz tak szczerze to pierwszy raz o nich słysze...

Bajki teraz w tych czasach moim zdaniem nie nadają sie dla dzieci,chociaż nie wszystkie bo np. Domisie są bardzo fajne i np Lippy&Messy uczy języka angielskiego...właśnie takie bajki jak Pokemony nic nie wnoszą w rozwój naszych dzieci...ja pamiętam jak było "domowe przedszkole" to było coś...
napisał/a: samsam 2007-01-31 20:40
ula_jente napisal(a):czy pamiętacie bajki, które oglądaliście w dzieciństwie?

Pamietam, pamiętam. Moimi ulubionymi były:
- Muminki
- Smerfy
- Ksieżniczka Sara
- Miś Uszatek
- Pszczółka Maja
Te bajki jeszcze pojawiają sie w telewizji. Głwónie dzieki TVP.
Uwazam, że takie bajki rozwjały w nas pewne wartości. Były to zabawne historie z morałem. Nie było w nich (tak jak teraz) przemocy, nienawiści.
Nie znoszę teraźniejszych bajek o robotach, żołnierzach, gdzie nawzajem zabijają się jakimiś zmutowanymi krabinami. Takie bajki nie wnoszą nic dobrego. Moje dzieci z pewnoscia nie będą mogły ich oglądać.

Kiedys było zdecydowanie inaczej. Pamiętam, jak się czekało na 19, na wieczorynkę. Jaka to była frajda. Albo teleranek.
Kiedys leciały w telewizji również teatrzyki kukiełkowe, które doskonale rozwijały dziecięcą wyobraxnię. A teraz, czy coś takiego jest?? Chyba nie.

A czy chodziliście na poranki do kina???
Mnie i mojego brata dziadkowie codzinnie zabierali do kina, do poranną bajkę.
Fantastyczne czasy
napisał/a: Anetka1 2007-01-31 20:41
Moja Natalka uwielbia oglądać Kubusia Puhatka, ma kilka płyt DVD ale i tak najczęściej bo nawet kilka razy pod rząd potrafi oglądać ten odcinek, gdzie spotykają Hefalumpa
napisał/a: jente8 2007-01-31 20:50
sylwia napisal(a):Moje dzieci z pewnoscia nie będą mogły ich oglądać.


No tak, ale w momencie kiedy np. dziecko idzie do przedszkola, to pojawia się problem, bo np. wszystkie dzieci oglądają "Pokemony", a ono jedno nie wie, o czym w ogóle mówią... i już jest "inne".
To jest beznadziejne, że choćby nie wiem, jak bardzo człowiek chciał trzymać dziecko z dala od pewnych rzeczy, to i tak ono się z nimi w końcu zetknie, jak wejdzie między ludzi i będzie musiało niektóre z nich przejąć, bo inaczej zostanie odtrącone przez rówieśników.

A z bajek to jeszcze nie można pominąć tych, które leciały kiedyś na Polonii 1: typu "HiMen" albo "Sally Czarodziejka" na przykład

Wracając jeszcze do programu MiniMini: jest tam jeszcze jedna świetna rzecz. O godzinie 20:00 rybka, będąca symbolem programu, idzie spać. I od 20:00 do 6:00 śpi sobie, unosząc się na bąbelku powietrza w swoim akwarium i cichutko pochrapując. Ktoś miał bardzo dobry pomysł. Wiem, że niektórzy rodzice wykorzystują to w taki sposób, że jak dziecko po 20:00 chce obejrzeć bajkę, albo obudzi się w nocy i chce obejrzeć, to włączają MiniMini i pokazują: popatrz, nie ma bajki, rybka śpi i ty też powinieneś spać
napisał/a: samsam 2007-01-31 21:02
Anetka napisal(a):odcinek, gdzie spotykają Hefalumpa

Oglądałam ten odcinek. Z kilka miesiecy temu, akurat mój brat oglądal tą bajkę (a wczoraj skończył 27 lat ) i sama się wciągnęłam.
Śliczny ten odniek, aż się popłakałam, gdy mały hefalumpa się zgubił
Uwielbiam Kubusia Puchatka.
ula_jente napisal(a):O godzinie 20:00 rybka, będąca symbolem programu, idzie spać. I od 20:00 do 6:00 śpi sobie, unosząc się na bąbelku powietrza w swoim akwarium i cichutko pochrapując.

Tak, to jest super
napisał/a: Patka2 2007-02-01 09:05
ula_jente napisal(a):MiniMini

nie mam tego programu a przydałby mi sie.
Moja Wika uwielbia bajki. Oglada teletubisie i wszystkie bajki które nadaje
TVP 1 bo ja nie mam kablówki wiec mało tych bajek jest.
Ale jak jest u Tomka to lubi oglądać scoobiego, niewiem czy to dobra
bajka dla niej, jak widzi duchy to sie chowa za łóżko.

I tez jestem zdania że te dzisiejsze bajki to raczej nie dla dzieci. Widze po Wice jak reaguje na niektóre bajki.
Nie pozwalam jej oglądać SuperNiani bo potem robi to ce te dzieciaki tam.
napisał/a: ami1 2007-02-01 11:59
Moja Julia uwielbia MiniMini. Tak w ogóle to mimo, że chodzi do zerówki nie ogląda Hi-mena itp. Jej ulubione bajki to: "Kubuś Puchatek" oczywiście, "Bracia Koala", "Ulica sezamkowa", "Franklin" i "Clifford". Lubi też "Tom&Jerry'ego", ScoobyDoo ale te ogląda raczej rzadko. Ogólnie ogląda głównie bajki na MiniMini. Nie ma potrzeby oglądania pokemonów i innych, choć było tak przez krótki czas. Niestety smerfów, muminków i pszczółki Mai nie lubi. Ale ogólnie jestem bardzo zadowolona, że ogląda bajki pozbawione przemocy. A ten kanał MiniMIni jest po prostu rewelacyjny.
napisał/a: iza19821 2007-02-01 16:33
U nas w rodzinie wszystkie male dzieci patrza na bajke "TELETUBISIE"
napisał/a: angelaxxx 2007-02-01 19:49
dzieci nie mam wiec nie wiem co beda kiedys lubic :P a co do moich ulubionych bajek to byly: "gumisie", "smerfy","reksio", "myszka miki kaczor donald", "kubus puchatek",aha i "zakochany kundel" he he to nawet ostatnio ogladalam
napisał/a: Patka2 2007-02-01 20:22
izabela1982 napisal(a):TELETUBISIE"

niewiem co bym bez niej zrobiła, wika uwielbia ta bajkę
napisał/a: iza19821 2007-02-02 07:02
Patka napisal(a):niewiem co bym bez niej zrobiła, wika uwielbia ta bajkę


chyba jak kazde dziecko.