Życie seksualne po porodzie

W przypadku większości par wżyciu seksualnym zachodzi duża zmiana. Po porodzie, wraz z pojawieniem się dziecka, zmienia sie życie płciowe. Przyczyny tego stanu są różnorodne. W pierwszych tygodniach po porodzie matka rozpamiętuje najpierw poród z wszystkimi jego "skutkami ubocznymi"
/ 11.09.2007 13:27
W przypadku większości par wżyciu seksualnym zachodzi duża zmiana. Po porodzie, wraz z pojawieniem się dziecka, zmienia sie życie płciowe. Przyczyny tego stanu są różnorodne.

W pierwszych tygodniach po porodzie matka rozpamiętuje najpierw poród z wszystkimi jego "skutkami ubocznymi", takimi jak rana krocza, czy szwy po cięciu cesarskim, odchody połogowe i wszystko to, co sie z tym wiąże. Z uwagi na trud związany z porodem, większość matek marzy głównie o spokoju i wypoczynku. A przy noworodku nie jest to tak łatwe. Wymaga on przecież poświęcenia większości czasu. Gdy wreszcie matka ma chwilę spokoju, to marzy tylko i wyłącznie o śnie.
Do tego, oprócz zmęczenie dochodzą inni zabójcy pożądania: bolesne piersi, dolegliwości przepony miednicy, zmiany hormonalne, które osłabiają libido, gdyż zamieniły kobietę z kochanki w matkę.
No i kompleksy. Rozstępy, obwisły brzuch, cellulitis. Wstydzisz się rozebrać przy mężu, boisz się, że przestanie cię kochać. Na dodatek „spina cię” obecność maleństwa tuż obok małżeńskiego łoża.

Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, zmieniają tak wiele w życiu rodziny, że trudno sobie wyobrazić większą rewolucję. Zmienia się hierarchia wartości, układy między małżonkami, rodzinny świat staje na głowie. W nowej rzeczywistości czasem trudno się odnaleźć obojgu rodzicom.

Wszystko to powoduje, że pożądani i namiętność szwankują. Ale nie należy sie przejmować. Po krótszym, lub dłuższym czasie namiętność wraca. Ważne, żeby rozmawiać z partnerem. Wytłumaczyć mu, co cię męczy, poprosić o cierpliwość i wyrozumienie.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/05.02.2013 21:57
dlaczego
/11.01.2012 16:05
Często przyczyną zaburzeń życia seksualnego pary jest fakt, że facet był przy porodzie i widział wszystko z detalami - to potrafi obrzydzić wielu panom partnerkę i w ogóle seks na długo. Odradzam. Pomijając już fakt, jaką wieś potrafią zrobić niektóre chłopy na porodówkach. Coraz więcej lekarzy i psychologów alarmuje o skutkach ulegania tej modzie. Mam kolegów psychiatrów, do których potem takie pary przychodzą. Już parę lat temu nieliczni lekarze zaczęli dostrzegać problem, ale ciągle jeszcze nie mówi się o tym głośno, bo za silne jest lobby "ekspertów", którzy to wprowadzili i doktoraty na tym porobili...
/01.04.2010 13:28
stęskiony, rozumiem, że skoro tutaj wylewasz swoje wielkie żale na temat ucieczki, zdrady czy zerwania się ze smyczy, to mówisz to z perspektywy doświadczeń jakie cię w tej kwestii dotknęły? jeśli tak to cóż, pozostaje nam współczuć ci braku wyobraźni, ograniczenia umysłowego i płytkiej inteligencji emocjonalnej. trzeba było myśleć o skutkach zanim zrobiłeś sobie dziecko. Tak mój drogi ty się do tego przyczyniłeś (o mój Boże szok!). a jeśli jednak twoja durnowata wypowiedź nie ma związku z osobistymi przeżyciami to proponuję następnym razem najpierw myśleć, a potem pisać głupoty. zresztą w takim przypadku to powinieneś pomyśleć i 10 razy zanim zrobisz COKOLWIEK. pozostaje mi współczuć matce twojego dziecka, czy to teraźniejszej czy dopiero przyszłej. najpiej poinformuj ją o swoich świetnych opiniach zanim zdecydujesz się na zakładanie rodziny.
POKAŻ KOMENTARZE (6)